Chiny: Zmarł więziony kapłan

Aktualizacja: 2010-09-2 8:41 pm

W wieku 91 lat zmarł w chińskim więzieniu emerytowany ordynariusz diecezji Fuzhou. Prześladowany przez władze Chińskiej Republiki Ludowej ksiądz, spędził w niewoli w sumie ponad 30 lat.

Biskup Yang zmarł 28 sierpnia. Na kilka dni przed śmiercią doznał udaru mózgu. Nie odzyskał już przytomności.

W dniu 1 września ciało księdza spocznie w kościele św. Teresy w Liangjiang, przy którym mieszkał. Uroczystości będzie przewodniczył jego były koadiutor, bp Peter Lin Jiashan, który obecnie jest prefektem apostolskim Jianou. Ciało zmarłego biskupa wystawiono już na marach w kościele św. Teresy. Jednak funkcjonariusze państwowi ograniczają liczbę wiernych, którzy mogą wejść do świątyni, aby oddać mu hołd.

Diecezja Fuzhou w prowincji Fujian w południowo-wschodnich Chinach liczy 250 tys. katolików. Posługuje im 81 „podziemnych” i 27 oficjalnych księży. Wśród tych ostatnich wielu nigdy nie spotkało się z bp. Yangiem – ujawnił ks. Joseph Li Ronghua, koordynator oficjalnej wspólnoty.

Zmarły hierarcha był bowiem zdania, że pojednanie katolików „podziemnych” i uznawanych przez władze ChRL byłoby zdradą wiary. Podział na obie grupy nastąpił w latach 80. Obecnie diecezją Fuzhou kieruje jako administrator bp Vincent Huang Zhoucheng, „podziemny” ordynariusz sąsiedniej diecezji Mindong.

Bp John Yang Shudaom urodził się 16 kwietnia 1919 r. Święcenia kapłańskie przyjął w 1947 r. W 1955 r. został aresztowany wraz z innymi księżmi i skazany na dożywocie za to, że nie chciał wyrzec się zwierzchności papieskiej i przystąpić do tworzonego przez władze Kościoła niezależnego od Stolicy Apostolskiej. Po 26 latach został zwolniony. W 1987 r. potajemnie otrzymał święcenia biskupie, jednak już rok później znów znalazł się w więzieniu na trzy lata. Od tej pory był kilkakrotnie aresztowany.

Źródło: KAI

Za: Christianista.pl -- [Org. tytuł: « Chiny – zmarł więziony kapłan»]
Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=26489 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]