Projekt odbudowy fary zniszonej w 1939 roku przez Niemców

Aktualizacja: 2010-09-1 10:32 pm

Trzynastowieczna fara w Wieluniu to jeden z pierwszych zabytków zniszczonych przez hitlerowców. Mieszkańcy miasta postanowili ją odbudować.

Fara w Wieluniu

Kościół pw. św. Michała Archanioła w Wieluniu, najstarszy w mieście, wybudowano w XIII wieku. Najpierw budynek fary został znacząco zniszczony podczas nalotu 1 września 1939 roku, a następnie wysadzony przez hitlerowców w 1940 roku. Szczątki świątyni stanowią pomnik ofiar tragedii 1 września.

Ks. Kazimierz Kurek mówi portalowi Fronda.pl, że pojawił się projekt odbudowania zniszczonej fary. Pomysł popiera abp. Stanisław Nowak, pasterz archidiecezji częstochowskiej. Metropolita kilkakrotnie zapowiadał odbudowę fary.

– Mamy błogosławieństwo arcybiskupa diecezji, który jest przychylny inicjatywie. Jednak wciąż pozostaje ona na etapie wielkiej modlitwy, która jest tu niezmiernie potrzebna – mówi portalowi Fronda.pl dr Włodzimierz Cybulski.

– To piękna idea, której przyświeca światło Ducha Świętego. Ale jednocześnie jest to wielkie przedsięwzięcie, które na pewno pochłonie wiele czasu i kosztów. Ruiny fary to miejsce uświęcone krwią setek wieluńskich męczenników, konieczne jest upamiętnienie tych ofiar. Jednak wszystko to dzieje się powoli, trzeba aby ludzie sami poczuli taką konieczność, przekonanie, że chcą to zrobić – dodaje Cybulski.

Opowiada on także o pomyśle, aby w odbudowanej farze umieścić „dzwon pokoju” poświęcony Janowi Pawłowi II. – Wieluń to symbol pokoju. Taki znak w tym miejscu byłby bardzo wymowny – konstatuje.

Wieluń był pierwszym miastem zbombardowanym w czasie drugiej wojny światowej. Nie stacjonowały tam żadne wojska, więc ofiarami nalotu byli wyłącznie cywile, około 1200 osób. Zniszczeniu uległo proc. miasta, śródmieście w 90 proc. legło w gruzach. W bombardowaniu i podczas okupacji zburzono m.in. szpital Wszystkich Świętych, trzynastowieczny kościół farny, synagogę.

<>eMBe/Naszwielun.pl

Za: Fronda.pl -- [Org. tytuł: « Projekt odbudowy fary zniszonej w 1939 roku»]
Tags:

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=26477 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]