Aktualizacja strony została wstrzymana

Mimo protestów Obama przemawiał na katolickim uniwersytecie

Prezydent Barack Obama na katolickim Uniwersytecie Luizjany pw. św. Franciszka Ksawerego w Nowym Orleanie wygłosił mowę w piątą rocznicę spustoszeń, jakich dokonał huragan Katrina. Przeciwko temu wystąpieniu protestowali amerykańscy katolicy.

Zdecydowanie proaborcyjne stanowisko i wsparcie dla eksperymentów na komórkach macierzystych – wskazują katolicy. Te dwie rzeczy wykluczają Obamę z wystąpień na amerykańskiej uczelni. Oburzenie krytyków było tym większe, że to władze uczelni zaprosiły prezydenta. Decyzję władz nowoorleańskiego uniwersytetu skrytykowało ostro Towarzystwo Kardynała Newmana (CNS), organizacja zajmująca się m.in. monitorowaniem katolickich szkół i uczelni.

W 2004 r. episkopat USA wydał specjalny dokument pt „Katolicy w życiu politycznym”, w którym przestrzegał, by katolickie instytucje nie wyróżniały osób, które postępują wbrew podstawowym zasadom moralnym. – Osoby takie nie powinny otrzymywać nagród, nie powinno się im czynić honorów lub zapraszać do wystąpień, gdyż sugerowałoby to poparcie dla ich działań – czytamy w dokumencie.

W spotkaniu z prezydentem nie wziął udziału metropolita Nowego Orleanu abp Gregory Aymond. – Nie otrzymał zaproszenia z Białego Domu – poinformowała rzeczniczka archidiecezji Sarah McDonald.

W ubiegłym roku władze katolickiej uczelni, Uniwersytetu Notre Dame w stanie Indiana -przyznały Obamie honorowy doktorat z prawa. Podczas uroczystości wręczenia dyplomów absolwentom, prezydent wygłosił przemówienie i odebrał tytuł. Wielu katolików, zarówno duchownych jak i świeckich demonstrowało wówczas swoje oburzenie. A niedawno Katolicki Uniwersytet św. Edwarda w Teksasie nie wyraził zgody, by Obama wygłosił na terenie tej uczelni przemówienie do studentów.

Za: Fronda.pl | http://www.fronda.pl/news/czytaj/mimo_protestow_obama_przemawial_na_katolickim_uniwersytecie

Skip to content