Ziemia Święta: katolickiemu przedszkolu w Betanii grozi zamknięcie

Aktualizacja: 2010-08-29 8:01 pm

Przedszkolu prowadzonemu przez zakonnice w Betanii pod Jerozolimą grozi zamknięcie z powodu muru oddzielającego miasto od terytoriów palestyńskich. W roku szkolnym 2009/2010 do placówki sióstr kombonianek uczęszczało ok. 50 palestyńskich dzieci z Aizarii. Arabska nazwa położonej poza murem miejscowości nawiązuje do imienia wskrzeszonego przez Pana Jezusa Łazarza, który był mieszkańcem Betanii.

W ostatnim roku dzieci mogły korzystać dwa razy dziennie z niewielkiego przejścia w murze, które obecnie izraelskie władze wojskowe uznały za niezapewniające im bezpieczeństwa. Swą decyzję podały po spotkaniu, które odbyły z nuncjuszem apostolskim w Izraelu abp. Antonio Franco i z prowadzącymi przedszkole siostrami. Zakonnice i rodziny są zaniepokojone, bo chodzi o przyszłość i edukację dzieci. Jeśli nie udostępniłoby się im przejścia krótszą drogą, musiałyby pokonywać codziennie 15 km autobusem. Jedynym możliwym rozwiązaniem byłoby otwarcie dla dzieci przejścia używanego obecnie wyłącznie przez żołnierzy. Decyzja zależy tu jednak wyłącznie od izraelskich władz wojskowych.

ak/ rv

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=26365 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]