10. Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński wyruszył na Wschód

Aktualizacja: 2010-08-29 8:27 am

127 motocyklistów wyruszyło w sobotę z Placu Józefa Piłsudskiego w Warszawie na 10. Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński. W tym roku motocykliści z Polski i z zagranicy pokonają ponad sześć tysięcy kilometrów.

Celem wyprawy jest odwiedzenie symbolicznych dla Polaków miejsc na wschód od naszej granicy. Trasa rajdu przebiega, poza Polską, przez Litwę, Białoruś, Rosję i Ukrainę.

Rajd Katyński, jak co roku, rozpoczęła uroczystość przygotowana przez Garnizon Warszawski Wojska Polskiego. Wyjeżdżających pożegnał administrator Ordynariatu Polowego WP ks. płk Sławomir Źarski w towarzystwie bliskich osób pomordowanych na Wschodzie oraz Powstańców Warszawy. Ks. Źarski odmówił modlitwę i udzielił uczestnikom Rajdu błogosławieństwa.

Symboliczny znak do startu dał, strzelając z pistoletu startowego, Andrzej Pilecki, syn Wiktora Pileckiego.

Uczestnicy rajdu będą m.in. Wilnie i miejscach na Litwie, gdzie spoczywają polscy bohaterowie. Dojadą na miejsce katastrofy samolotu w Smoleńsku, cmentarzy w Katyniu i Miednoje. Odwiedzą też Moskwę i miejsce bitwy pod Kłuszynem. Złożą kwiaty w katowani polskich jeńców w Charkowie, odwiedzą cmentarz w Bykowni. Złożą kwiaty na Cmentarzu Orląt we Lwowie.

Jednym z najważniejszych momentów rajdu będą spotkania z Polakami mieszkającymi na Wschodzie. Zaplanowane są spotkania z uczniami polskich szkół na Litwie, w Rosji i na Ukrainie. Motocykliści odwiedzą też sierociniec prowadzony przez polskie siostry.

Podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Jaromir Sokołowski, w imieniu prezydenta Bronisława Komorowskiego, uhonorował Teresę Kaczorowską i komandora Rajdów Katyńskich Wiktora Węgrzyna Krzyżami Kawalerskimi Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w upamiętnianiu zbrodni katyńskiej.

Zanim motocykliści ruszyli w trasę, komandor 10. Rajdu Mirosław Ołowski złożył meldunek wnukowi marszałka Józefa Piłsudskiego Krzysztofowi Jaraczewskiemu. Uczestnicy imprezy złożyli też wieniec przed Grobem Nieznanego Źołnierza, wiązankę kwiatów pod pomnikiem marszałka Piłsudskiego oraz oddali hołd ofiarom smoleńskiej katastrofy, składając pod Pałacem Prezydenckim wieniec.

Podczas rajdu nie zabraknie też akcentów sportowych. Motocykliści rozegrają dwa mecze w piłkę nożną m.in. z zawodnikami Pogoni Lwów, czyli jednego z najstarszych polskich klubów piłkarskich, który został założony w 1904 roku, a reaktywowany – w ubiegłym.

Rajd Katyński potrwa trzy tygodnie. Zakończy się 18 września przed Grobem Nieznanego Źołnierza w Warszawie.

Za: TVPInfo -- [Org. tytuł: « Rajd Katyński wyruszył na Wschód»]

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=26334 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]