Aktualizacja strony została wstrzymana

USA: Wprowadzono prawo zezwalające na śledzenie obywateli bez nakazu sądowego

W Kalifornii oraz ośmiu innych stanach w zachodniej części USA przyjęto przepisy, które zezwalają na kontrolowanie mieszkańców bez wcześniejszego nakazu sądowego. Agenci federalni mogą np. wtargnąć na teren posesji o każdej porze dnia lub nocy. Mogą śledzić daną osobę, umieszczając GPS w samochodzie itp. Sąd apelacyjny uznał, że nie jest to sprzeczne z Czwartą Poprawką do Konstytucji. Tymczasem mieszkańcy, a także niektórzy sędziowie są oburzeni, że pozbawia się ich prywatności.

– To niebezpieczna decyzja – ostrzegają sędziowie, którzy mają odmienne zdanie niż pozostali orzecznicy sądu apelacyjnego. Mówią, że oznacza to przerodzenie się Ameryki w kraj totalitarny rodem z orwellowskich powieści. Co jednak szczególnie oburza, to sugestia większości składu sędziowskiego, by resztki prywatności pozostawić wyłącznie ludziom zamożnym.

Cała sprawa zaczęła się w 2007 r., kiedy agencja odpowiedzialna za walkę z handlem narkotykami, Drug Enforcement Administration (DEA) zdecydowała się śledzić Juana Pinedę-Moreno, zameldowanego w stanie Oregon, który jak podejrzewano uprawiał marihuanę. Agenci DEA wtargnęli na jego posesję w środku nocy i przymocowali GPS do znajdującego się tam samochodu.

Pineda-Moreno zaskarżył postępowanie agentów federalnych. Sąd okręgowy uznał, że postępowanie takie było legalne. Sprawa trafiła jednak do sądu apelacyjnego. Większość składu sędziowskiego uznała, że agenci federalni mogą śledzić obywateli bez uprzedniego nakazu sądowego. 

Podejrzany, co prawda przyznał się do winy, jednak sędziowie, mający odmienne zdanie uważają, że nie można zezwolić na stosowanie tego typu procedur, gdyż przybliża to Amerykę do klasycznego państwa policyjnego, stosującego metody KGB czy enerdowskiej Stasi.

Sprawa najprawdopodobniej będzie miała ciąg dalszy w Sądzie Najwyższym.

Źródło: Time.com, AS

Za: PiotrSkarga.pl | http://www.piotrskarga.pl/ps,5718,2,0,1,I,informacje.html | USA: prawo, które zezwala na śledzenie obywateli bez nakazu sÄ…dowego

Skip to content