USA: Wprowadzono prawo zezwalające na śledzenie obywateli bez nakazu sądowego

Aktualizacja: 2010-08-27 9:43 pm

W Kalifornii oraz ośmiu innych stanach w zachodniej części USA przyjęto przepisy, które zezwalają na kontrolowanie mieszkańców bez wcześniejszego nakazu sądowego. Agenci federalni mogą np. wtargnąć na teren posesji o każdej porze dnia lub nocy. Mogą śledzić daną osobę, umieszczając GPS w samochodzie itp. Sąd apelacyjny uznał, że nie jest to sprzeczne z Czwartą Poprawką do Konstytucji. Tymczasem mieszkańcy, a także niektórzy sędziowie są oburzeni, że pozbawia się ich prywatności.

– To niebezpieczna decyzja – ostrzegają sędziowie, którzy mają odmienne zdanie niż pozostali orzecznicy sądu apelacyjnego. Mówią, że oznacza to przerodzenie się Ameryki w kraj totalitarny rodem z orwellowskich powieści. Co jednak szczególnie oburza, to sugestia większości składu sędziowskiego, by resztki prywatności pozostawić wyłącznie ludziom zamożnym.

Cała sprawa zaczęła się w 2007 r., kiedy agencja odpowiedzialna za walkę z handlem narkotykami, Drug Enforcement Administration (DEA) zdecydowała się śledzić Juana Pinedę-Moreno, zameldowanego w stanie Oregon, który jak podejrzewano uprawiał marihuanę. Agenci DEA wtargnęli na jego posesję w środku nocy i przymocowali GPS do znajdującego się tam samochodu.

Pineda-Moreno zaskarżył postępowanie agentów federalnych. Sąd okręgowy uznał, że postępowanie takie było legalne. Sprawa trafiła jednak do sądu apelacyjnego. Większość składu sędziowskiego uznała, że agenci federalni mogą śledzić obywateli bez uprzedniego nakazu sądowego. 

Podejrzany, co prawda przyznał się do winy, jednak sędziowie, mający odmienne zdanie uważają, że nie można zezwolić na stosowanie tego typu procedur, gdyż przybliża to Amerykę do klasycznego państwa policyjnego, stosującego metody KGB czy enerdowskiej Stasi.

Sprawa najprawdopodobniej będzie miała ciąg dalszy w Sądzie Najwyższym.

Źródło: Time.com, AS

Za: PiotrSkarga.pl -- [Org. tytuł: « USA: prawo, które zezwala na śledzenie obywateli bez nakazu sÄ…dowego»]
Tags:

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=26314 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]