Lech Wałęsa donosił nie tylko do SB?

Aktualizacja: 2010-08-25 10:04 pm

Były esbek w trakcie procesu Wałęsa kontra Wyszkowski potwierdził, że były prezydent współpracował z SB. Z jego zeznań wynika, że Wałęsa był również źródłem informacji dla milicji i wojskowych służb.

Choć wyrok w procesie, jaki Lech Wałęsa wytoczył Krzysztofowi Wyszkowskiemu zapadł już 17 sierpnia, sąd uznał, że lepiej ogłosić go w rocznicę wydarzeń z sierpnia ’80. Były prezydent pozwał działacza Wolnych Związków Zawodowych za wypowiedź, w której Wyszkowski podtrzymał swoją opinię, że Wałęsa był tajnym współpracownikiem SB o pseudonimie „Bolek”.

Zdaniem mecenas Jolanty Strzeleckiej, która reprezentuje Krzysztofa Wyszkowskiego, sąd powinien oddalić pozew Wałęsy. – Na niekorzyść Wałęsy świadczą zeznania trzech świadków – zaznacza. Są to doktor Sławomir Cenckiewicz i doktor Henryk Kula oraz były funkcjonariusz SB, Janusz Stachowiak.

Ten ostatni przyznał, że prowadził dokumentację TW „Bolka” i, że był to Lech Wałęsa. Stwierdził, że SB uznało, że był on wartościowym informatorem.

Stachowiak ujawnił również, że Lech Wałęsa był źródłem informacji nie tylko dla SB, ale także dla Milicji Obywatelskiej i Wojskowych Służb Wewnętrznych. Esbek zeznał, że otrzymał takie informacje podczas opracowywania kandydatury Wałęsy na współpracownika SB.

– Jedynym dowodem, jaki Wałęsa przedstawił, był wyrok sądu lustracyjnego. Ale nasza wiedza o współpracy Wałęsy z SB od tego czasu znacząco się powiększyła – mówi Krzysztof Wyszkowski, który liczy na oddalenie procesu.

Zdaniem mec. Ewy Wolańskiej – pełnomocniczki Wałęsy – żaden ze świadków nie zeznał, by miał „w rękach jakikolwiek dokument, oświadczenie lub zobowiązanie podpisane przez Wałęsę”.

Adwokat byłego prezydenta mija się jednak z prawdą, ponieważ Stachowiak zeznał, że widział zobowiązanie Wałęsy podpisane „Lech Wałęsa – Bolek” oraz odręczną notatkę podpisaną tym pseudonimem.

Ogłoszenie wyroku zaplanowano na 31 sierpnia o godzinie 15:00. Odbędzie się to już po zakończeniu uroczystości upamiętniających wydarzenia z 1980 roku.

żar/Rp.pl

Tags:

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=26230 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]