Wrocław: Bilet miejski, czy kolejny element inwigilacji?

Aktualizacja: 2010-08-22 9:37 pm

Geniusze z wrocławskiego magistratu opracowali miejską kartę, która ma zastąpić papierowe bilety miejskiej komunikacji. Pomijamy oczywisty absurd nazwania karty po angielsku – UrbanCard.

Wiadomo,że panuje teraz głupia moda, aby wszystko nazywać po angielsku. Nie to jest jednak największym problemem. Nie jest problemem również to, że bilety papierowe miały zostać wycofane od 1 września, a zostaną wycofane od 1 października, bo pies z kulawą nogą nie zainteresował się urzędowym gniotem. Problemem jest sprawa jakiej nie podjęły żadne media. Otóż elektroniczna karta miejska to idealny sposób na inwigilowanie obywateli – a w każdym razie poważny krok naprzód do tego.

Po monitoringu zamontowanym na miejskich ulicach, po kamerach zamontowanych w autobusach teraz przychodzi czas na cyfrową kontrolę tego na jaką linię bilet kupuje przysłowiowy Kowalski. Do tej pory nawet bilet imienny kupowany był anonimowo – teraz w systemie będzie można od ręki sprawdzić kto co robi. W powiązaniu z mniej lub bardziej realnymi planami wprowadzenia kasowników zbliżeniowych będzie można ustalić kto, kiedy, gdzie wsiadał i wysiadał z konkretnego autobusu czy tramwaju. Orwellowska wizja totalnej kontroli staje się rzeczywistością ku uciesze gawiedzi usatysfakcjonowanej faktem posiadania kawałka kolorowego plastiku.

Źródło: Wroclawianie.info

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=26092 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]