Aktualizacja strony została wstrzymana

Kard. Dziwisz: Krzyż powinien jednoczyć Polaków… w Kościele św. Anny

Wspaniałe świadectwo wiary i wrażliwości dali wszystkim harcerze po katastrofie smoleńskiej – mówił w czasie homilii z okazji 100 lat harcerstwa, metropolita krakowski, kard. Stanisław Dziwisz. Podkreślił, że krzyż, który harcerze postawili na Krakowskim Przedmieściu, powinien jednoczyć Polaków na modlitwie w kościele św. Anny.

To harcerze w dniach żałoby po katastrofie smoleńskiej organizowali czuwanie i modlitwę na Krakowskim Przedmieściu, stając się kustoszami tysięcy zniczy i świateł i stawiając tam krzyż – przypomniał sekretarz Jana Pawła II. Duża część jego wystąpienia dotyczyła tego właśnie krzyża.

Hierarcha w harcerzach widzi też możliwość rozładowania napięcia wokół krzyża. – Dziś, jak wiemy, oni sami chcą, aby ten ich krzyż nie dzielił, ale jednoczył Polaków na modlitwie w kościele św. Anny za ofiary smoleńskiej tragedii i w modlitwie za ojczyznę. Ufamy, że tak się stanie, za przyczyną harcerzy. A krzyż będzie doznawał należnej mu czci, a ludzie, którzy go bronią, z pobudek wiary, będą uszanowani  – podkreślił kard. Dziwisz.

W poniedziałek swoje stanowisko z bezpośrednim odniesieniem do episkopatu mają przedstawić obrońcy krzyża, którzy nieprzerwanie trwają na Krakowskim Przedmieściu. Obrońcy krzyża chcą rozmawiać z biskupami i z ludźmi z pałacu prezydenckiego. Ten ostatni punkt był przyczyną starcia w TVN 24 między doradcą prezydenta prof. Tomaszem Nałęczem, posłem PiS Arkadiuszem Mularczykiem.

– Pałac Prezydencki nie będzie rozmawiać z obrońcami krzyża o pomniku bo nie ma do tego kompetencji – stwierdził Nałęcz, dodając, że właściwszymi rozmówcami będą tutaj władze Warszawy. Na co Mularczyk zarzucił, że prezydent sam rozpętał konflikt o krzyż, teraz sam boi się wyjść do mediów i wysyła „doradcę, który opowiada bzdury”.

maj/TVN24/Fb

Za: Fronda.pl | http://www.fronda.pl/news/czytaj/kard_dziwisz_krzyz_powinien_jednoczyc_polakow_w_kosciele_sw_anny

Skip to content