Rewolucyjna uchwała TK, chroniąca sędziów i prokuratorów – komunistycznych donosicieli

Aktualizacja: 2010-08-20 10:32 pm

Zgromadzenie Ogólne Sędziów Trybunału Konstytucyjnego podjęło 13 lipca uchwałę, z której wynika, że by pociągnąć sędziego do odpowiedzialności za kłamstwo lustracyjne, potrzebne jest uchylenie jego immunitetu. To zmiana „rewolucyjna” pokazująca starą „głęboką zażyłość” sądów i prokuratury z bezpieką.

Od 1998 r kiedy w życie weszła ustawa lustracyjna, żaden sąd, nawet Sąd Najwyższy, nie występował o uchylenie immunitetów sędziów w sprawach lustracyjnych podobnie jak w procesach parlamentarzystów i prokuratorów.

Jeśli teraz sądy przyjmą interpretację TK, może się okazać, że wszystkie te procesy lustracyjne trzeba będzie powtórzyć bo w żadnej z zakończonych i trwających spraw osób chronionych immunitetem o jego uchylenie nie występowano.

– Nie można wykluczyć, że osoby, które były chronione immunitetami, a które sądy prawomocnie uznały za kłamców lustracyjnych, będą teraz występowały z wnioskami o kasację – mówi „Rz” dyrektor Biura Lustracyjnego IPN prokurator Jacek Wygoda. – I będą się powoływać na uchwałę Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Trybunału Konstytucyjnego.

Szef Biura Lustracyjnego IPN prokurator Jacek Wygoda. 30 lipca Biuro Lustracyjne w Warszawie skierowało do sądu wniosek o pociągnięcie do odpowiedzialności sędziego TK Mariana Grzybowskiego. IPN podejrzewa, że sędzia skłamał w swoim oświadczeniu lustracyjnym.

Prokurator generalny Andrzej Seremet nie wydał jak dotąd w tej sprawie oficjalnych wytycznych. A odpowiadając na pismo szefa Biura Lustracyjnego, zwrócił uwagę, że uchwała sędziów TK to jedynie wyrażenie opinii. „Z formalnego więc punktu widzenia uchwała ta nie ma mocy wiążącej dla organów stosujących prawo, ale raczej stanowi wyrażenie poglądu prawnego większości sędziów Trybunału uczestniczących w jej podjęciu”. W piśmie do Wygody Seremet sugeruje jedynie, że występowanie o uchylenie immunitetu będzie wskazane w przyszłości.

– Aktualnie, z tego, co wiem, prokuratorzy nie planują skierowania żadnych wniosków wobec osób chronionych immunitetem. Wszystkie, w których przedmiotem byli sędziowie, prokuratorzy i parlamentarzyści, zostały skierowane do sądu – mówi „Rz” Wygoda.

Uchwała TK nie zmienia nic w lustracji samorządowców, radców prawnych i adwokatów. Ich nie chroni immunitet.

Co ciekawe, uchwałę sędziów Trybunału Konstytucyjnego zlekceważył w środę Sąd Okręgowy w Katowicach. Uznał on sędzię Monikę Tracz-Szymańską za kłamczynię lustracyjną.

Za: Aspekt Polski -- [Org. tytuł: « Rewolucyjna uchwała TK»]
Tags:

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=26049 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]