Norwegia: Siły “walczące o wolność wypowiedzi” cofnęły zaproszenie dla Davida Irvinga

Aktualizacja: 2008-10-13 4:44 pm

Brytyjskiemu historykowi Davidowi Irving, określanemu jako “negacjonista Holokaustu”, cofnięto zaproszenie na Festiwal Literatury w Oslo, a Stig Saeterbakken, dyrektor przyznający zaproszenie zmuszony został do ustąpienia za stanowiska – pisze norweski Aftenposten.

Wysłanie zaproszenia Irvingowi na konfrenecję w Lillehammer, mającą się odbyć w maju przyszłego roku, rozpętało “falę krytyki” i “wielu z zaproszonych gości zagroziło bojkotem konferencji”. Najgłośniejszą w atakach była “norweska organizacja wolności słowa” – Institusjonen Fritt Ord.

“Początkowo chcieliśmy ukazać Irvinga jako kłamcę i oszusta” – mówi organizator festiwalu, Randi Skeie – “ale potem stanęła sprawa wolności wypowiedzi. Wszystko jest w porządku do czasu gdy wszyscy zgadzają sie ze sobą, jednak sprawy się komplikują, gdy komuś nie podobają się poglądy innych.”

Dyrektor Institusjonen Fritt Ord, Erik Rudeng zażądał od organizatorów festiwalu i konferencji, usunięcia loga organizacji “walczącej o wolność słowa”, w związku z zaproszeniem “kontrowersyjnego” historyka. Wspomina o tym nawet lewicowa Wikipedia pisząc, iż “niektórzy komentatorzy wskazują na paradoks polegający na tym, że organizacja d/s wolności słowa zaangażowała się w kampanię mającą doprowadzić do zablokowania usłyszenia głosu Davida Irvinga w Norwegii.”

Fundacja Fritt Ord, uchodząca za obiektywną i niezależną organizację i kryjąc się za wygodnym parawanem sloganów “wolności słowa”, jest w rezultacie komercyjną firmą prowadzącą rozległą biznesową działalność, swego czasu będąc właścicielem ponad połowy największej firmy kateringowej państwowych kolei Norwegii, a obecnie inwestując w gazety i korporacje wydawnicze.

David Irving jest autorem ponad 30 książek na temat historii II Wojny Światowej i uznany był za jednego z najwybitniejszych ekspertów, do czasu gdy wyraził swoją wątpliwość co do liczby zamordowanych Żydów oraz istnienia komór gazowych. Od tego czasu, momentalnie przestał być ekspertem, największe wydawnictwa zerwały z nim kontrakty, a media i establishment nazwały go “negacjonistą Holokaustu”.

ZOB. RÓWNIEŻ:

 

Opracowanie: Bibula Information Service (B.I.S.) - www.bibula.com - na podstawie materiałów redakcyjnych
Tags: , , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=2593 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]