Aktualizacja strony została wstrzymana

Biało – Czarno – Czerwona u stóp Matki Bożej Częstochowskiej

Mimo wielu trudów i niekiedy dość ostrych zmian pogody w czasie drogi, XVI Pielgrzymka Tradycji Katolickiej, która wyruszyła z Warszawy w Uroczystość Przemienienia Pańskiego, przywędrowała przed tron Jasnogórskiej Pani, przeddzień Uroczystości Wniebowzięcia Matki Bożej (14 sierpień br.), by oddać jej pokłon, podziękować za wszelkie uzyskane łaski, prosić ją o wstawiennictwo u swego Syna, a także przedstawić własne prośby.

Na ostatni dzień wędrówki do pielgrzymów dołączyło wiele osób, w tym także wicerektor seminarium Instytutu Dobrego Pasterza z Courtalain, ks. Leszek Królikowski oraz s. Maksymiliana IBP. Zgodnie z tradycją, jaka się narodziła, pielgrzymi weszli do Częstochowy w biało – czarnych strojach, niosąc powiewające nad głowami sztandary.

Nieodłączną częścią ostatniej części wędrówki było odmówienie różańca świętego, śpiew tradycyjnych pieśni po polsku i łacinie. W drodze do klasztoru, którym opiekują się i gdzie posługują ojcowie paulini, pielgrzymi otrzymali dobre słowo i błogosławieństwo od Metropolity Warszawskiego, abp Kazimierza Nycza, po czym, ku czci Czarnej Madonny odśpiewali Salve Regina.

U stóp Jasnej Góry wszyscy odśpiewali uroczyste Te Deum wielbiąc Pana Boga i Niepokalaną, za to, że wśród wielu trudów i wyrzeczeń mogli znaleźć się wreszcie w zakątku na tej ziemi, gdzie powracać każdy chce, gdzie króluje Jej Oblicze, na Nim cięte rysy dwie. Niedługo potem pielgrzymi zostali oficjalnie przywitani i przedstawieni wszystkim zgromadzonym przy Jasnogórskim Sanktuarium.

Wreszcie wszyscy mogli spokojnie przejść do Kaplicy Cudownego Obrazu, by pokłonić się Matce Bożej Częstochowskiej i zawierzyć jej samych siebie, własne rodziny, Kościół i kapłanów, a także cały przebyty trud. Przed samym wejściem przed Oblicze Cudownej Pani pielgrzymki zostali jeszcze pokropieni wodą święconą i serdecznie powitani przez czekającego na nich diakona.

Po krótkiej modlitwie odbyła się śpiewana Msza święta w dawnej kaplicy sakramentu pokuty, w której ledwo zmieścili się wszyscy pielgrzymujący pod sztandarami Biało – Czarno – Czerwonej. W kazaniu, ks. Grzegorz Śniadoch odwołał się do słów Lekcji przypadającej na Wigilię Wniebowzięcia Matki Bożej, pochodzących z Księgi Syracha 24, 23-31. Były one najpiękniejszym kazaniem dla wszystkich uczestniczących w tej liturgii.

W dniu następnym, a więc w Uroczystość Wniebowzięcia Bożej Rodzicieli, odprawiona została uroczysta Msza święta z asystą lewitów (subdiakona i diakona). Tym razem odbyła się ona w nowej kaplicy sakramentu pokuty, która mimo, że większa od poprzedniej, także z trudem pomieściła wszystkich uczestników pielgrzymki. Kończące Mszę świętą Ite, Missa est odśpiewane przez pełniącego funkcję diakona, ks. Leszka Królikowskiego, zakończyło oficjalnie XVI Pielgrzymkę Tradycji Katolickiej do duchowej stolicy Polski.

Obecny rok był kolejnym, w którym wzrosła – o około 1/5 – liczba pątników zmierzających z Biało – Czarno – Czerwoną na Jasną Górę. Mamy nadzieję, że kolejne lata przyniosą równie wielki, bądź większy wzrost, by coraz większa liczba osób mogła odkrywać skarby liturgiczne Kościoła Katolickiego i w duchu pokutny pielgrzymować do Częstochowy, skąd pieczę nad całym Narodem ma Maryja Dziewica, nie raz ratująca go od zguby. Więcej informacji o organizowanych przez grupę pielgrzymkach, można znaleźć na jej stronie internetowej; pełen album zdjęć (autorstwa Pawła M. Kamińskiego i Piotra Szczepkowskiego) z wejścia pielgrzymki na Jasną Górę można zaś znaleźć w galerii Płockiego Środowiska Wiernych Tradycji Łacińskiej.

Autor: Bartłomiej K. Krzych

Za: Nowy Ruch Liturgiczny | http://www.nowyruchliturgiczny.pl/2010/08/biao-czarno-czerwona-u-stop-matki-bozej.html

Skip to content