Austria: Jorg Haider nie żyje

Aktualizacja: 2008-10-11 10:21 am

Jorg Haider przywódca skrajnie prawicowej Partii dla Przyszłości Austrii, gubernator austriackiej Karyntii, zginął w nocy w katastrofie samochodowej pod Klagenfurtem. Przed drugą w nocy prowadzone przez niego auto wypadło z drogi.

Podczas wyprzedzania z dużą prędkością służbowy Volksvagen Phaeton spadł z nasypu i przewrócił się na dach. Auto zostało niemal całkowicie zmiażdżone. Austriacki polityk zginął w wyniku obrażeń głowy i klatki piersiowej.

Rzecznik Haidera Stefan Petzner powiedział, że polityk jechał do swojego domu w Baerenhal na 90 urodziny matki. Był sam w samochodzie. Przyczyny wypadku bada policja.

58-letni doktor praw był najbardziej kontrowersyjnym politykiem w Austrii, idolem części młodzieży i radykalnej inteligencji. Sportowy styl życia, szybka jazda samochodem i opalona sylwetka wyróżniały Haidera z grona innych przywódców politycznych. Kiedy w 1986 roku stanął na czele Austriackiej Partii Wolności jej elektorat liczył zaledwie 3% wyborców. W roku 1995 uzyskała już 22%. Pod twardą ręką Haidera stała się skrajnie prawicową, nacjonalistyczną, największą siłą opozycji.

Haider protestował przeciw rozszerzeniu Unii o nowe kraje członkowskie, domagał się zakazu pracy dla imigrantów. Chwalił politykę zatrudnienia III Rzeszy. Nie krył się ze swoimi poglądami antysemickimi, żądał wyrzucenia muzułmanów z kraju. W roku 1999 jego ugrupowanie weszło w skład prawicowej koalicji kanclerza Wolfganga Schussela co doprowadziło do sankcji Unii Europejskiej. W roku 2008 Haider założył nowe ugrupowanie Partię dla Przyszłości Austrii (BZO). We wrześniowych wyborach parlamentarnych osiągnął ponownie sukces uzyskując 11 procentowe poparcie. 

IAR/GJ

Za: prawy.pl

 

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=2581 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]