Aktualizacja strony została wstrzymana

Nowa tabletka poronna dopuszczona do sprzedaży w USA

Amerykański Urząd ds. Źywności i Leków (FDA) dopuścił do sprzedaży na rynku amerykańskim nową pigułkę o działaniu poronnym produkowaną przez kompanię farmaceutyczną HRA Pharma. Tabletka o nazwie „ella” ma podobne działanie do pigułki RU-486.

FDA dopuściła do sprzedaży na rynku amerykańskim nową pigułkę poronną, którą stosuje się do pięciu dniu po stosunku płciowym. Agencja zaznaczyła jednak, że można jej używać jedynie sporadycznie. Brak jest bowiem danych dot. bezpieczeństwa stosowania tego środka w perspektywie długoterminowej.

FDA przestrzegła, by pigułek „ella” nie stosowały kobiety już będące w ciąży, a także kobiety cierpiące na bóle podbrzusza. FDA przestrzegła również przed zagrożeniem wystąpienia ciąży pozamacicznej.

Decyzja amerykańskiego urzędu zbulwersowała obrońców życia, którzy podnieśli larum, zwracając uwagę, że pigułka „ella” ma podobne działanie do pigułki poronnej RU-486. Z tego powodu stanowi ona zagrożenie zarówno dla zdrowia, jak i życia kobiety. 

Szczególnie bulwersujące, zdaniem obrońców życia jest to, że FDA podjęła tak istotną decyzję w czasie wakacji, gdy ludzie nie przywiązują zbyt dużej wagi do tego, co się dzieje w kraju, a także to, że urząd zwolnił firmę farmaceutyczną z obowiązku przeprowadzenia dodatkowych testów pozwalających w pełni ocenić zagrożenie, jakie wiąże się ze stosowaniem pigułki przez kobiety.

Chemiczna nazwa tabletki „ella” to octan ulipristalu (ulipristal acetate), który jest selektywnym modulatorem receptora progesteronowego. Podana po owulacji hamuje rozwój endometrium (błona śluzowa macicy). Endometrium odżywia zarodek przed jego pełnym zagnieżdżeniem – po przyjęciu preparatu przez matkę, endometrium nie przekształca się i zarodek obumiera z głodu. Ponadto preparat działa silnie embriotoksycznie i embrioletalnie – śmiertelnie uszkadza poczęte dziecko.

Zatwierdzona w 2000 r. do sprzedaży pigułka Mifepritone o podobnym składzie chemicznym i działaniu do obecnej pigułki „ella” spowodowała zgon 13 kobiet, z czego aż 9 zmarło w USA. Podobne działanie ma pigułka RU-486. Śledztwo rozpoczęte w 2006 r. wykazało, że wskutek jej zastosowania śmierć poniosło 6 kobiet, 9 innych cierpiało z powodu zagrożenia życia, 232 hospitalizowano, 116 musiało mieć przeprowadzoną transfuzję krwi a u 88 stwierdzono infekcje.

Inną kontrowersyjną kwestą jest to, że „ella” została sklasyfikowana jako tzw. antykoncepcja awaryjna, tym samym utorowano drogę do rozprowadzana jej w ramach programów państwowej służby zdrowia Medicaid.

Na początku tego roku pigułka „ella” została zaakceptowana przez Europejską Agencję Leków.

Źródło: LifeSiteNews.com, AS

Za: PiotrSkarga.pl | http://www.piotrskarga.pl/ps,5656,2,0,1,I,informacje.html

Skip to content