Teksas: Transeksualista dostanie zasiłek jako wdowa?

Aktualizacja: 2010-08-13 9:55 pm

W Teksasie trwa przełomowy proces, w którym transseksualista domaga się zasiłku po śmierci swojego męża. Adwokaci matki mężczyzny przekonują, że nie wiedział on, że że w związku z osobą, która zmieniła płeć.

Nikki Araguz urodził(a) się jako Justin Purdue. W 1996 roku postanowił zmienić płeć. Sąd w Teksasie ma zdecydować, czy można go pozbawić prawa do zasiłku po jego mężu Thomasie Araguz, strażaku, który zginął 4 lipca. Adwokat Araguz ma nadzieję na zmianę prawa teksańskiego, które stanowi, że płeć człowieka jest definiowana na podstawie narodzin.

Matka strażaka, Simona Longoria, uważa, że skoro Teksas uznaje małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny to związek jej zmarłego syna z transeksualistą był nieważny z mocy prawa i Araguz nie powinien dostać żadnego zasiłku. Longoria uważa, że zasiłek należy się dzieciom jej syna, które ten miał z pierwszego małżeństwa.

W sprawie pada pytanie, czy kapitan Araguz w ogóle wiedział czy jego żona urodziła się jako mężczyzna. Dla organizacji LGTB nie ma to jednak znaczenie, ponieważ – dzięki tej sprawie – chcą one zmienić definicję małżeństwa, a także płci.

Adwokat Longorii, Chad Ellis, stara się jednak nie sprowadzać sprawy na grunt walki ideologicznej. – To czym jest małżeństwo już dawno zostało ustalone. Nam chodzi tylko o ustalenie kto może pobierać zasiłek po śmierci Tommego Araguza. Oni jednak starają się zrobić ze sprawy wojnę ideologiczną – powiedział Ellis w WT.

W 1999 roku sąd w Teksasie, w sprawie Littleton v. Prange, wydał wyrok uznający, że płeć człowieka jest determinowana przez genitalia, chromosomy i gonady. Jednak prawnik Nikki Araguz dowodzi, że małżeństwo jej klientki było legalne w świetle prawa teksańskiego. Jako dowód pokazuje dokumenty stwierdzające jego zawarcie. Jednak w czasie śmierci kapitana Araguza małżeństwo żyło w separacji i Nikki Araguz starał(a) się o rozwód.

– Nie ma wątpliwości, że mój mąż wiedział kim się urodziłam- mówi Araguz. – On mnie kochał i akceptował taką jaką jestem. Tu nie chodzi o pieniądze, ale o prawa obywatelskie. Byliśmy parą heteroseksulaną i tak byliśmy traktowani przez przyjaciół i sąsiadów – tłumaczy Araguz.

Jednak Ellis utrzymuje, że Kapitan Araguz nie był świadomy zmiany płci przez jego żonę aż do 28 kwietnia tego roku. Nikki Araguz stała się znana gdy startowała, bez sukcesu, na burmistrza miasta Wharton w Teksasie. Wtedy toczyła się jednak sprawa miedzy kapitanem Araguem i jego byłą żoną, Heather Delgado, o prawo do opieki nad ich dwójką dzieci, w której wyszło na jaw, że Nikki Araguz odbywa kare w zawieszeniu za posiadanie narkotyków. Wówczas kapitan Araguz zeznał w sądzie, że nie miał pojęcia o tym, że jego żona jest transseksualistą. – Mamy do czynienia z osobą, która całe życie w prowadza ludzi w błąd – powiedział adwokat matki kapitana Araguza.

Bryan Fischer z American Family Association zwraca uwagę, że sprawa jest “idiotyczna” i – wynika z kulturowego pomieszania pojęć dotyczących tego,  czym jest płeć i seksualność. – Zmiana prawa powinna mieć na uwadze uwarunkowania naukowe i biologiczne, a nie wynikać z politycznej poprawności – mówi Minter. – Arauza jest mężczyzną. Jego DNA wskazuje na to, że był mężczyzną w momencie poczecia i zostanie nim aż do śmierci – dodał.

Ł.A/ Washington Times

Za: Fronda.pl -- [Org. tytuł: « Transeksualista dostanie zasiłek jako wdowa?»]
Tags:

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=25691 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]