Tak szybko odsłaniali tablicę, że nie zauważyli dwóch błędów?

Aktualizacja: 2010-08-13 9:47 pm

Na odsłoniętej wczoraj tablicy mającej upamiętnić ofiary katastrofy smoleńskiej znajduje się błąd językowy.

Jako pierwszy o błędzie poinformował serwis Alert24.pl. Chodzi o brak konsekwencji w stosowaniu jednakowych znaków interpunkcyjnych rozpoczynających i zamykających wtrącenie.

Na tablicy znajduje się taki oto napis:

„W tym miejscu w dniach żałoby po katastrofie smoleńskiej, w której zginęło 96 osób – wśród nich prezydent Lech Kaczyński z małżonką i były prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, obok krzyża postawionego przez harcerzy gromadzili się licznie Polacy zjednoczeni bólem i troską o losy państwa”Poprawna forma napisu na tablicy powinna natomiast wyglądać tak:

„W tym miejscu w dniach żałoby po katastrofie smoleńskiej, w której zginęło 96 osób – wśród nich prezydent Lech Kaczyński z małżonką i były prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski – obok krzyża postawionego przez harcerzy gromadzili się licznie Polacy zjednoczeni bólem i troską o losy państwa”Językoznawcy zwracają uwagę, że wtrącenie (wśród nich prezydent Lech Kaczyński z żoną i były prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski), które zostaje otwarte myślnikiem zamykać powinien także myślnik. No cóż pośpiech związany z przygotowywaniem i montowaniem tablicy był tak duży, że nikomu zapewne nie przyszło nawet do głowy konsultowanie poprawności językowej całego napisu.

Tymczasem nasi Czytelnicy na tablicy odkryli jeszcze jeden błąd. Oto list jaki dostaliśmy od Pana Zbyszka:


Witam

Czytam i słyszę coraz częściej o niechlujstwie przy redagowaniu tekstu, który jest umieszczony na �najszybszej� tablicy upamiętniającej. Portal Gazety Wyborczej ustami profesora polonisty wytknął kolejny błąd:

W tym miejscu w dniach żałoby po katastrofie smoleńskiej, w której zginęło 96 osób – wśród nich prezydent Lech Kaczyński z żoną i były prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, obok krzyża postawionego przez harcerzy gromadzili się licznie Polacy zjednoczeni bólem i troską o losy państwa”, możemy przyczytać na tablicy. Fragment zaczynający się od myślnika “wśród nich prezydent Lech Kaczyński z żoną i były prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski” to wtrącenie.

Po wtrąceniu otwartym myślnikiem jest wymagany zamykający myślnik, a po wtrąceniu otwartym za pomocą przecinka jest wymagany zamykający przecinek – pisze na stronach poradni językowej PWN profesor UW Mirosław Bańko, językoznawca. – To ewidentny błąd, jeśli zaczynamy wtrącenie myślnikiem, kończymy także myślnikiem – mówi Aleksandra Kubiak – Sokół, redaktor słowników języka polskiego PWN.

Ale nikt nie zauważył błędu dotyczącego niechlujstwa historycznego. Otóż na tablicy widnieje: “…były prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski…” Powinno być: na wychodźstwie. Błąd powielony za Wikipedią, ale to chyba, w przypadku Pana Prezydenta Komorowskiego, jest zrozumiałe…

Pozdrawiam
Zbyszek.kontra

Czytelnik wydaje się mieć rację. Sprawdziliśmy w jednymz tekstów “Rzeczpospolitej”. Czytamy tam:


Lech Wałęsa zaprzysięgany był w Sejmie. Przemawiał 7 minut – ogłosił początek III RP. Na Zamku Królewskim odebrał insygnia przekazane przez ostatniego prezydenta na wychodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego. Potem udał się na mszę.


pedro/kam

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=25683 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]