Niemcy: Polska nie ostrzegła nas przed powodzią

Niemcy mają pretensje do strony polskiej o sposób informowania na temat nadciągającej powodzi. Niemieccy politycy zarzucają polskim służbom, że o zagrożeniu ostrzegały Niemców za późno i niedokładnie.

Niemieckie media cytują federalnego ministra spraw wewnętrznych Thomasa de Maiziere’a, który odwiedził zalane tereny w Saksonii. De Maiziere powiedział, że współpraca z polskimi służbami w zakresie ostrzegania o zagrożeniu powodziowym wymaga polepszenia. Minister spraw wewnętrznych Saksonii Markus Ulbig zarzucił stronie polskiej, że zbyt późno poinformowała Niemców o przerwaniu zapory zbiornika Niedów na rzece Witce.

Po zerwaniu tamy poziom wody na Witce, a później na Nysie Łużyckiej, gwałtownie się podniósł, a fala szybko dotarła do Niemiec. „W takiej sytuacji liczy się każda minuta” – powiedział Ulbig. Niemcy chcą wyjaśnienia okoliczności zerwania zapory na Witce.

Premier Saksonii Stanislaw Tillich mówił w poniedziałek, że taka zapora powinna stanowić skuteczne zabezpieczenie. Dodał, że w najbliższych dniach polscy i niemieccy eksperci zbadają przerwaną tamę. Śledztwo w tej sprawie prowadzi już prokuratura w Zgorzelcu.

kh,Informacyjna Agencja Radiowa (IAR),Maciej Wiśniewski

Za: Polskie Radio | http://www.polskieradio.pl/wiadomosci/swiat/artykul182177.html | Niemcy: Polska nie ostrzegła nas przed powodziÄ…

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content