Aktualizacja strony została wstrzymana

„Eggsploitation” – tajemnice przemysłu IVF

Ośrodki przeprowadzające zapłodnienie pozaustrojowe mają swoje ponure tajemnice. Center for Bioethics and Culture Network* wyprodukowała dokumentalny film ujawniający opinii publicznej niektóre z tych tajemnic. „Eggsploitation”** jest już gotowy do emisji. Premiera odbyła się 9 sierpnia br. w Rochester w stanie Nowy Jork

Dokument przedstawia metody pozyskiwania młodych dawczyń komórek jajowych wśród studentek. Nikt nie informuje ich ani o poważnych konsekwencjach stymulacji hormonalnej, ani o powikłaniach mogących wystąpić podczas pobierania komórek.

Według autorów filmu, kampanie reklamowe na rzecz pozyskiwania dawczyń skierowane są najczęściej do młodych, studiujących lub uczących się kobiet, które zazwyczaj potrzebują nieco pieniędzy. Odwołują się do ich altruizmu albo próżności. Potencjalne dawczynie nie dowiadują się, że ich „humanitarny” czyn może pozbawić je zdolności do prokreacji, a niekiedy zrujnować zdrowie lub zagrozić życiu.

„Dzisiaj studentkom mówi się, że procedura jest bezpieczna, kiedy w rzeczywistości jest ona zdecydowanie niebezpieczna” – stwierdza dr Janice S. Crouse, dyrektor Beverly LaHaye Institute. „Źadna młoda kobieta nie powinna być wykorzystywana w procedurach zagrażających jej własnej płodności – a faktycznie jej własnemu życiu – w celu zapewnienia zysków tym, którzy zarabiają na handlu ludzkimi komórkami rozrodczymi”.

„Eggsploitation” przedstawia historie trzech młodych kobiet oszukanych przez „kompletnie nieuregulowany, wielomiliardowy przemysł zajmujący się tzw.‘leczeniem niepłodności’”. Jedna z kobiet straciła jajnik, druga doznała udaru i trawałego uszkodzenia mózgu, jest także niepłodna, u trzeciej wystąpił zespół hiperstymulacji jajników (bóle brzucha, obrzęki, duszności). Wszystkie trzy dawczynie z powodu powikłań były bliskie śmierci.

* CBCN, Centrum Bioetyki i Kultury – niedochodowa organizacja pożytku publicznego w zakresie edukacji z siedzibą w Stanach Zjednoczonych.
** „Eggsploitation” – w tytule zastosowano brzmieniowe podobieństwo do angielskiego słowa „exploitation” (wyzysk) w celu uwydatnienia podmiotowego traktowania kobiet-dawczyń komórek jajowych.

[Tłumaczenie i opracowanie własne na podstawie: „Youth Defence” – 30.07.2010 r. via SPUC- 03.08.2010 r.]

Więcej informacji: www.eggsploitation.com

Za: HLI-Polska | http://www.hli.org.pl/xoops/modules/news/article.php?storyid=1450

Skip to content