Schizmatycy i heretycy z ekskomunikowanego polskiego kościoła w Missouri ponownie odrzucili ofertę pojednania

Aktualizacja: 2010-08-10 9:26 pm

Ekskomunikowany polski kościół w Missouri odrzucił proponowaną mu przez abp. Roberta Carlsona ofertę pojednania i powrócenia do jedności z archidiecezją Saint Louis.

Kościół pod wezwaniem św. Stanisława Kostki opowiada się za kapłaństwem kobiet, kapłaństwem żonatych mężczyzn oraz możliwością przyjmowania komunii przez nie-katolików. W 2005 roku Kongregacja Nauki Wiary, a za nią ówczesny arcybiskup Saint Louis, Raymond Burke, ekskomunikowali zarząd parafii.

Następca Burke’a, abp Robert Carlson, zaproponował kompromis, który pozwoliłby parafii na posiadanie własnych nieruchomości i aktywów, jak to się dzieje dotychczas, w zamian za wynajem budynku plebanii i kościoła.

Kościół pw. św. Stanisława Kostki w  Missouri

Kościół pw. św. Stanisława Kostki w Missouri

Jednak w niedzielnym głosowaniu większością głosów członkowie parafii św. Stanisława Kostki odrzucili tę ofertę.

– Ludzie przypominają, że w starożytnym Rzymie chrześcijanie mawiali „Vox populi, vox dei”, co oznacza „Głos ludu jest głosem Boga” – podkreślił Marek Bozek, eksomunikowany w 2005 roku pastor z tej parafii. – Wierzę, że członkowie kościoła wyrazili swoją opinię, iż nie chcą z powrotem przynależności do diecezji – dodał.

Jeden z byłych członków ekskomunikowanej parafii nazwał propozycję abp. Carlsona uczciwą, dodając: „Mamy to, co chcieliśmy”.

Bob Zabielski, który także został ekskomunikowany a jednak powrócił do archidiecezji, krytycznie wypowiedział się na temat wyników głosowania. – Nie chodzi o władzę ani o pieniądze, chodzi o księdza. Nie sądzę, żeby kiedykolwiek skierował swój kościół na drogę przynależności do Kościoła katolickiego.

eMBe/CatholicNewsAgency

Za: Fronda.pl -- [Org. tytuł: « Ekskomunikowany polski kościół w Missouri»]
Tags:

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=25517 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]