Australia: szpitale katolickie zagrożone

Aktualizacja: 2008-09-23 3:26 pm

Arcybiskup Melbourne Denis Hart uważa, że prawo aborcyjne, które właśnie jest rozpatrywane w południowym stanie Australii – Wiktorii, może spowodować zamknięcie mających 175-letnią tradycję szpitali katolickich – informuje portal WorldNetDaily.

Ustawa aborcyjna przegłosowana już w niższej izbie parlamentu nakłada na lekarzy, którzy odmówią przeprowadzenia aborcji ze względu na sprzeciw sumienia, obowiązek skierowania pacjentki do innej placówki lub innego lekarza, który podejmie się takiego „zabiegu”.

W najgorszym wypadku, jeśli rząd okaże się być zdeterminowany wprowadzić takie prawo, my nie mamy wyboru. Musimy pozbyć się wszystkich szpitali – stwierdził arcybiskup Hart w rozmowie z portalem Australia The Age. – Katolickie szpitale nie mogą brać udziału w jakiejkolwiek formie aborcji. To powinno być szanowane we wspólnocie. Nawet odesłanie pacjentki do kogoś innego jest współdziałaniem ze złem, a to z kolei ma ogromne konsekwencje dla nas katolików – podkreślił hierarcha.

W liście duszpasterskim skierowanym do wiernych w Wiktorii abp Hart napisał: „Ustawa została przygotowana wyraźnie z myślą o szpitalach katolickich i zamierza domagać się od nich, aby umożliwiły one skierowanie pacjentki na dokonanie aborcji. Jest ironią, że to pogwałcenie wolności sumienia jest wprowadzane w imię wyboru”.

List o podobnym wydźwięku skierowany do premiera Johna Brumby napisali także przedstawiciele Australijskiego Stowarzyszenia Lekarzy, domagając się respektowania ich prawa do wolności sumienia.

„Poszanowanie prawa sprzeciwu sumienia jest fundamentalną zasadą demokratyczną w naszym kraju. Lekarze oczekują, że ich prawa w tej kwestii będą szanowane tak samo, jak jakiegokolwiek innego obywatela” – czytamy w oświadczeniu lekarzy.

Niemożność pogodzenia nauczania katolickiego z prawem stanowionym przez państwo zmusiło już katolickie organizacje charytatywne do zamknięcia swojej działalności. W ubiegłym tygodniu Kościół ogłosił, że jego ośrodki adopcyjne w Walii muszą zrezygnować z dalszej działalności ze względu na nowe prawo domagające się od nich przyznawania dzieci do adopcji parom homoseksualnym. Podobne ośrodki przestały działać w USA w archidiecezji w Bostonie.

Jeśli stan Wiktoria w Australii zmusi lekarzy do odsyłania pacjentek do aborcjonistów, wówczas arcybiskup Hart nie widzi innej możliwości i zapowiada zamknięcie szpitali katolickich.

Źródło: WorldNetDaily.com, AS

Za: PiotrSkarga.pl

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=2531 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]