B. prokurator Rosji, parlamentarzyści Dumy chcą przywrócenia pomnika Dzierżyńskiego

Aktualizacja: 2008-09-21 9:59 pm

Członkowie rosyjskiego parlamentu z zadowoleniem przyjęli propozycję wniesioną przez byłego głównego prokuratora Rosji Wladimira Kolesnikowa, przywrócenia pomnika Feliksa Dzierżyńskiego – podaje dziennik Nowyje Izwiestia. Pomnik byłego szefa Czeki został usunięty sprzed głównej siedziby KGB w Moskwie w 1991 roku, jednak resentymenty narodowego i międzynarodowego socjalizmu stały się we współczesnej Rosji na tyle silne, że ten symbol zamordyzmu czasów rewolucyjnych i porewolucyjnych, zdobywa wielu wielbicieli.

W przemówieniu na sesji komisji bezpieczeństwa Dumy, która odbyła się w czwartek, 18 września br. w związku z nadaniem medalu “130-lecia urodzin F. E. Dzierżyńskiego” szefowi związku b. pracowników urzędów bezpieczeństwa, Walentinowi Timofiejewowi, Kelesnikow wezwał do przywrócenia pomnika Dzierżyńskiego na swoje dawne miejsce, na Plac Łubiański, co spotkało się z aplauzem zebranych. Część parlamentarzystów postrzega Dzierżyńskiego jako bohatera narodowego, niektórzy twierdzą, że był on po prostu “częścią naszej historii”, wreszcie pozostali chcieliby przywrócenia pomnika tłumacząc, że byłaby to “przestroga na przyszłość”.

 

ZOB. RÓWNIEŻ:

 

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=2526 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]