Odpowiedź Działu Prasowego Ambasady Islamskiej Republiki Iranu na list opublikowany w Rzeczpospolit);ej

W związku z opublikowaniem artykułu zatytułowanego „Hodowanie rosyjskiego monstrum” w „Rzeczpospolitej” z 5 września 2008 roku, w którym autor, poddając krytyce politykę Rosji, wymienia „pomoc Iranowi w uzyskaniu broni atomowej”, ambasada chciałaby uzupełnić stan wiedzy czytelników.

Nuklearny program Islamskiej Republiki Iranu ma całkowicie pokojowy charakter i znajduje się pod nadzorem Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej.

Islamska Republika Iranu w uzyskiwaniu technologii nuklearnej opiera się wyłącznie na zasobach krajowych oraz inwencji i kreatywności swoich fizyków jądrowych i jest dumna, że zdołała uczynić tę ważną dziedzinę wiedzy i technologii jednym z osiągnięć o charakterze w pełni krajowym, nie korzystając z pomocy zagranicznej.

Ambasada pragnie również poinformować, że współpraca Rosji i Islamskiej Republiki Iranu ma charakter całkowicie pokojowy i jest zgodna z traktatem o nieproliferacji i Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej, jak również ogranicza się wyłącznie do zakończenia budowy i oddania do eksploatacji elektrowni na wodę lekką o mocy 1000 megawatów w mieście Buszehr. Ambasada odsyła w tej materii redakcję dziennika i zainteresowanych do raportów i licznych wypowiedzi sekretarza generalnego Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej na temat braku uchybień w pokojowym programie nuklearnym Islamskiej Republiki Iranu.

Dział Prasowy Ambasady Islamskiej Republiki Iranu w Warszawie

Za: Rzeczpospolita | List do „Rzeczpospolitej” 16-09-2008, ostatnia aktualizacja 16-09-2008 00:31
Listy do Rzeczpospolitej – „Hodowanie rosyjskiego monstrum”

 

Skip to content