Wykładowca “mowy nienawiści” wraca na uczelnię

Aktualizacja: 2010-07-31 4:27 pm

Zwolniony z Uniwersytetu w Illinois za „mowę nienawiści” prof. Kenneth Howell został przywrócony na uczelnię.

Prof. Keneth Howell został zwolniony z Uniwersytetu w Illinois za wyjaśnianie nauki Kościoła katolickiego na temat homoseksualizmu. Swoim studentom mówił m.in. to, że Kościół katolicki wierzy, że zachowania homoseksualne są wykroczeniem przeciw naturalnemu prawu.

W czwartek władze uczelni skierowały pismo do prawnika prof. Howella, w którym poinformowały go o przywróceniu wykładowcy na stanowisko. Zaproponowano mu kontynuację wykładanych przez niego przedmiotów, nie wyłączając wprowadzenia do chrześcijaństwa.

Prof. Howell wykładał na Uniwersytecie w Illinois od 2001 roku. W ostatnim semestrze na jednym ze swoich wykładów dopuścił do dyskusji na temat moralnego wymiaru homoseksualnych zachowań.

Jeden ze studentów w anonimowym mailu do dyrektora szkoły Roberta McKima nazwał wykład Howella „mową nienawiści”. Ten, na koniec semestru, wezwał Howella do swojego gabinetu i oznajmił mu, że nie ma prawa dłużej wykładać, ponieważ „łamie standardy uniwersyteckiej wspólnotowości”.

– Uniwersytety nie mogą cenzurować wykładów swoich profesorów, zwłaszcza dyskusji podczas zajęć, tylko dlatego, że pewne jej idee miały rzekomo obrazić anonimowego studenta – powiedział David French, przedstawiciel reprezentującej Howella Alliance Defense Fund (ADF).

– Jesteśmy niezmiernie wdzięczni za przywrócenie prof. Howella na uczelnię, ale będziemy się bacznie przyglądać, aby być pewnymi, czy jego akademicka wolność wypowiedzi jest zapewniana przez uczelnię w sposób ciągły – dodał French.

eMBe/CatholicNewsAgency

Tags:

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=24976 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]