Syn ludobójcy z UPA straszy radnych Lwowa: Szuchewycz rozstrzelałby wszystkich

Aktualizacja: 2010-07-29 10:27 pm
“Zbliżają się wybory i wszyscy tak zwani “wielcy patrioci” zaczynają wspominać nazwiska Konowalca, Szuchewycza, Bandery, a gdyby Szuchewycz wstał, to rozstrzelałby ich wszystkich jako maruderów” – powiedział dziś na posiedzeniu Lwowskiej Rady Miejskiej syn dowódcy Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA) Jurij Szuchewycz.


Roman Szuchewycz


Jurij Szuchewycz występował w imieniu mieszkańców Lwowa protestujących przeciwko zabudowie parku “Zniesienie” we Lwowie. Od kilku dni pod siedzibą Lwowskiej Rady Miejskiej namioty rozbili mieszkańcy okolic parku, którzy prowadzą całodobowy protest przeciwko decyzji o jego zabudowie.

“Sprzedaje się całą ziemię, tereny zielone, żeby budować, a że stary Lwów się rozsypie to dla was obojętne. A czym będą oddychać wasze wnuki też wam obojętne? Tylko o pieniądzach myślicie” – cytuje słowa syna dowódcy UPA portal Zaxid.net.

Jego zdaniem w zbliżających się wyborach samorządowych mieszkańcy miasta ocenią takie postępowanie władz. Po wystąpieniu Szuchewycza, mer Lwowa ogłosił przerwę w obradach.

Jurij Szuchewycz to syn dowódcy UPA. W latach 1948-1968 oraz 1972-1989 był więziony w Związku Sowieckim jako “wróg ludu”. W więzieniu stracił wzrok. W niepodległej Ukrainie aktywny politycznie, obecnie znów jest liderem partii Ukraińskie Zgromadzenie Narodowe oraz Komendantem Głównym Ukraińskiej Samoobrony Narodowej (UNA-UNSO). Jest znany ze swojej wrogości wobec Polski, w roku 2002 domagał się przeniesienia Cmentarza Obrońców Lwowa do Polski. W 2006 roku został nagrodzony tytułem Bohatera Ukrainy przez prezydenta Ukrainy Wiktora Juszczenkę.

Jego ojciec Roman Szuchewycz, jako dowódca UPA, jest odpowiedzialny za zamordowanie przez tę formację ok. 120 tys. Polaków, a także wielu Żydów, Ormian, Czechów, Niemców oraz Ukraińców sprzeciwiających się polityce nacjonalistów.

tr/Kresy.pl

Za: Kresy.pl -- [Org. tytuł: « Szuchewycz rozstrzelałby wszystkich?»]
Tags:

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=24938 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]