UE zakaże państwowej pomocy dla kopalń

Aktualizacja: 2010-07-29 9:03 pm

Do końca obecnego roku w UE funkcjonuje rozporządzenie, które umożliwia państwową pomoc w przemyśle węglowym, jednak już niedługo może się to zmienić. Komisja Europejska wyszła z propozycją by subsydiowanie kopalń węgla kamiennego w UE mogło być udzielana tylko do października 2014 r.

Propozycja unijnych biurokratów wynika z neoliberalnego kursu, który nakazuje zrównanie wszystkich podmiotów gospodarczych w imię rynkowej logiki. Nie powinno być co do tego wątpliwości: firmy mają być rentowne bez żadnych subsydiów
– oświadczył unijny komisarz ds. konkurencji Joaquin Almunia.

Jeśli propozycja KE zyska większość kwalifikowaną w Radzie UE, każda kopalnia otrzymująca pomoc od 2011 będzie musiała być zamknięta do 2014. Jeśli kopalnia nie dochowa terminu, będzie musiała zwrócić pomoc
– tłumaczył rzecznik KE Jonathan Todd.

Likwidacja kopalń wiązać będzie się ze wzrostem bezrobocia w regionach górniczych.

Tags:

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=24922 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]