Francja szpieguje miliony obywateli?

Aktualizacja: 2008-09-12 11:09 pm

System komputerowy, ma służyć do szpiegowania milionów obywateli.

Minister obrony narodowej Hervé Morin wyłamał się z rządowego szeregu i dołączył do rosnącej grupy przeciwników policyjnej bazy danych zwanej w skrócie Edvige. Będą tam gromadzone dane personalne i szczegółowe informacje, m.in. na temat chorób, orientacji seksualnej czy opinii obywateli, którzy mogą pewnego dnia trafić pod lupy służb bezpieczeństwa.

Do bazy danych Edvige (francuskie imię żeńskie), powołanej specjalnym dekretem w lipcu br., trafią wszystkie osoby, które ukończyły 13. rok życia, wobec których zaistnieje podejrzenie, że “mogą naruszać porządek publiczny”.

Wielka Siostra Sarkozy’ego, jak Francuzi nazwali bazę danych, będzie śledzić każdego aktywnego polityka i związkowca, biznesmenów, ludzi mediów i branży rozrywkowej, a także przedstawicieli instytucji społecznych i religijnych. Za to osoby, które trafią do wspomnianego katalogu, będą miały bardzo ograniczoną możliwość wglądu w zgromadzone na swój temat dane.

Sarkozy buduje elektroniczną Bastylię – grzmi opozycja – Co za dziwaczne pomieszanie kategorii – uważa minister Hervé Morin, były parlamentarzysta, przedstawiciel ugrupowań centrowych, a od ubiegłego roku członek gabinetu Sarkozy’ego. – Jaki sens ma gromadzenie danych typu numer telefonu, orientacja seksualna czy informacje o dochodach i podatkach, kiedy nikt dokładnie nie wie, czemu to ma służyć? – dziwi się Morin.

Zdaniem rządu Edvige to unowocześniona wersja rejestrów, jakie od dawna gromadzili oficerowie wywiadu Renseignements Généraux (RG). Tę jednostkę policyjnych służb specjalnych – oczy i uszy rządu, które pod różnymi nazwami szpiegują obywateli – powołał do życia Joseph Fouché, minister policji za panowania Napoleona Bonapartego.

 

Za: Najwyższy Czas!

 

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=2486 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]