Aktualizacja strony została wstrzymana

Europosłowie apelują: zlikwidujcie pomnik zbrodniarza

Ponad 100 europosłów z inicjatywy Krzysztofa Liska zaapelowało do amerykańskiej fundacji o zlikwidowanie pomnika Józefa Stalina w parku w Bedfort w USA.

Pamięć dyktatora postanowiła uczcić fundacja zajmująca się przywracaniem pamięci o alianckim desancie na plaże Normandii. Lisek napisał w liście do szefa fundacji Williama McIntosha, że Stalin był zbrodniarzem. Polski polityk wezwał, by „w imię prawdy historycznej umieścić pomnik godny upamiętnienia prawdziwych bohaterów walki z nazistowskimi i komunistycznymi oprawcami w Europie”.

– Znaczący wkład w zwycięstwo nad nazistowskim totalitaryzmem miały narody zamieszkujące były Związek Sowiecki. Bohaterstwo i ofiara krwi tych ludzi powinno być przybliżone Amerykanom. Jednak Józef Stalin nie może być personifikacją ich bohaterstwa i ofiary. Dla narodów ZSRR i sąsiadów był on katem – czytamy w apelu.

Deputowani przypominają, że to Stalin stoi za decyzją o wymordowaniu ponad 20 tysięcy Polaków w Katyniu. – Nie stawia się pomników mordercom i ludobójcom. Józef Stalin jest osobiście winien śmierci milionów niewinnych ludzi – zaznaczają autorzy i sygnatariusze listu.

Po przerwie wakacyjnej europosłowie z innych krajów chcą zbierać podpisy wspierające inicjatywę w swoich parlamentach krajowych. Z polskiej strony pod apelem podpisali się politycy PO, PSL, PiS oraz część polityków lewicowych.

żar/Tvp.info

Za: Fronda.pl | http://www.fronda.pl/news/czytaj/europoslowie_apeluja_zlikwidujcie_pomnik_zbrodniarza

Skip to content