Holandia: Napisu „Jezus ratuje” nie wolno umieścić na dachu. Jest zbyt potężny

Holenderska Rada Państwa (odpowiednik polskiego Najwyższego Sądu Administracyjnego) stwierdziła, że gmina może ukarać grzywną mieszkańca, który wyłożył dachówkami na swoim domu napis „Jezus ratuje”.


Pewien rolnik z Giessenlanden wyłożył w 2008 roku swój dach dwukolorową dachówką. Jeden z kolorów układał się w kształt słów „Jezus redt” („Jezus ratuje”). Gmina, w której mieszka, stwierdziła jednak, że litery są zbyt wielkie i nakazała ich usunięcie pod karą grzywny wynoszącą tysiące euro. Chrześcijanin nie chciał się podporządkować zarządzeniu i sprawa trafiła do sądu.

Teraz Rada Państwa podjęła ostateczną decyzję: napis jest zbyt wielki i jeśli władzom gminy się to nie podoba, mają prawo ukarać właściciela dachu grzywną. Ten z kolei nie może powołać się na prawo do swobody wypowiedzi, gdyż swoją wiarę może głosić także innymi sposobami. Sędziowie stwierdzili, że wyrok nie ma związku z treścią samego napisu. Decyzja jest prawomocna.

sks/Kath.net

Za: Fronda.pl | http://www.fronda.pl/news/czytaj/napisu_jezus_ratuje_nie_wolno_umiescic_na_dachu_jest_zbyt_potezn | Napisu "Jezus ratuje" nie wolno umieścić na dachu. Jest zbyt potężny

Skip to content