Holandia: Napisu “Jezus ratuje” nie wolno umieścić na dachu. Jest zbyt potężny

Aktualizacja: 2010-07-16 9:53 am

Holenderska Rada Państwa (odpowiednik polskiego Najwyższego Sądu Administracyjnego) stwierdziła, że gmina może ukarać grzywną mieszkańca, który wyłożył dachówkami na swoim domu napis „Jezus ratuje”.


Pewien rolnik z Giessenlanden wyłożył w 2008 roku swój dach dwukolorową dachówką. Jeden z kolorów układał się w kształt słów “Jezus redt” („Jezus ratuje”). Gmina, w której mieszka, stwierdziła jednak, że litery są zbyt wielkie i nakazała ich usunięcie pod karą grzywny wynoszącą tysiące euro. Chrześcijanin nie chciał się podporządkować zarządzeniu i sprawa trafiła do sądu.

Teraz Rada Państwa podjęła ostateczną decyzję: napis jest zbyt wielki i jeśli władzom gminy się to nie podoba, mają prawo ukarać właściciela dachu grzywną. Ten z kolei nie może powołać się na prawo do swobody wypowiedzi, gdyż swoją wiarę może głosić także innymi sposobami. Sędziowie stwierdzili, że wyrok nie ma związku z treścią samego napisu. Decyzja jest prawomocna.

sks/Kath.net

Za: Fronda.pl -- [Org. tytuł: « Napisu "Jezus ratuje" nie wolno umieścić na dachu. Jest zbyt potężny»]
Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=24467 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]