Aktualizacja strony została wstrzymana

Komisja Europejska wysłała rządowi w Polsce drugie upomnienie za przeciwpowodziowe zaniechania

W środę Komisja Europejska zdecydowała, by wysłać Polsce drugie ponaglenie za brak informacji o wdrożeniu unijnej dyrektywy z 2007 roku o zapobieganiu powodziom – informuje serwis prasowy KE.

Wydaje się, że najlepszym ponagleniem do działania dla rządu były wydarzenia z maja i czerwca.

Pierwsze upomnienie Polska otrzymała w styczniu. Mimo, że termin wdrożenia dyrektywy do krajowego porządku prawnego minął, to na realizację podstawowych celów tego aktu prawnego Polska ma czas do lat 2011-2015. Dyrektywa ma nakłonić kraje członkowskie do większych wysiłków w zapobieganiu powodziom.

UE nakazuje krajom członkowskim określenia, jakie tereny na ich terytorium są zagrożone powodzią. Na podstawie tych „map zagrożenia” kraje mają sporządzić plan konkretnego działania. Jak tłumaczą unijni urzędnicy dyrektywa funkcjonuje na prostej zasadzie: zapobieganie, przygotowanie, ochrona.

Terminowo ma to wyglądać następująco: Ocena ryzyka powodziowego do 2011 roku, opracowania map zagrożenia i ryzyka powodziowego do 2013 roku, plan zarządzania ryzykiem powodziowym do 2015 roku. Dyrektywa była odpowiedzią na katastrofalne powodzie w dolinie Dunaju latem 2002 roku.

maj/Onet.pl

Za: Fronda.pl | http://www.fronda.pl/news/czytaj/polska_na_cenzurowanym_ue_za_powodz | Polska na cenzurowanym UE. Za powódź

Skip to content