Pożyczymy Islandii kasę na… zakup naszych obligacji

Aktualizacja: 2010-07-12 9:48 pm

Polska pożyczy rządowi Islandii 210 mln zł w ramach swojej transzy kredytu z Międzynarodowego Funduszu Walutowego. W umowie kredytowej zawarto jednak klauzulę, że za wszystkie te pieniądze Reykjavik zakupi… obligacje wypuszczone przez polski rząd. Tak więc Islandia zadłuży się w Polsce, a Polska w Islandii, i będą to dokładnie te same pieniądze. Dziwny jest ten świat bankowych machlojek.

Cała polska transza kredytu MFW dla Islandii wynosi 630 mln zł, ale reszta wirtualnych pieniędzy zostanie wypłacona w kolejnych terminach.

– Sprytny ruch. Islandia chce zwiększyć rezerwy walutowe. Może to zrobić w ten sposób, że kupi czyjeś obligacje i je odłoży “na kupkę” – cieszy się Piotr Kuczyński, analityk finansowy Xelion. – Mogą to być polskie obligacje. Tak się dziwnie złożyło, że na ten zakup Islandii pieniądze pożycza Polska. Klasyczny układ: wilk syty i owca cała – dodaje. Na razie pożyczyliśmy i nam pożyczono pierwszą z trzech transz tego niecodziennego kredytu. Kolejne dwie części mają być przelane po sprawdzeniu, czy Islandia realizuje program wychodzenia z kryzysu finansowego uzgodniony z MFW.

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=24278 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]