Obłąkańcze pląsy: Żydzi tańczą w Auschwitz

Aktualizacja: 2010-07-12 7:02 pm

Żydzi tańczą przed bramą obozu Auschwitz w rytm piosenki “I will survive”. Prowokacja? “Świeża interpretacja pamięci historycznej” – mówi autorka instalacji.

Na youtubie można znaleźć zaskakujący filmik. Przy dźwiękach piosenki Glorii Gaynor “I will survive” (“Ja przeżyję”) tańczą Żydzi. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że rzecz dzieje się pod bramą obozu Auschwitz oraz w innych miejscach upamiętniających Holocaust.

Fragment kontrowersyjnego klipu

– Chciałam stworzyć dzieło, które pokazuję świeżą, inną interpretację pamięci historycznej – mówi Jane Korman, australijska artystka z żydowskimi korzeniami.

Kobieta sfilmowała trójkę swoich dzieci oraz swojego ojca, który uratował się z Zagłady, 89 – letniego Adolka. Tańczą oni przed bramą “Arbeit Macht Frei” prowadzącą do obozu Auschwitz, przed synagogą, w obozie w Dachau, w obozie w czeskim Teresinie i przed pomnikiem Holocaustu w Łodzi. Dziadek w pewnym momencie pokazuje koszulkę z napisem “Survivor” (“Ten, który przeżył”).

Klip wywołał wiele kontrowersji, zarówno wśród Żydów australijskich jak i w samym Izraelu. Korman zarzucano kalanie pamięci zamordowanych.

– Być może jest to brak szacunku, ale mój ojciec mówi “tańczmy, powinniśmy tańczyć, cieszmy się z tego, że przeżyliśmy i z pokoleń, które przyszły po nas – powiedziała Korman dla australijskiego dziennika “The Jewish News”. – Chciałam stworzyć dzieło, które pokazuję świeżą, inną interpretację pamięci historycznej – dodała.

eMBe/Haaretz.com

Za: Fronda.pl -- [Org. tytuł: « Å»ydzi tańczÄ… w Auschwitz?»]
Tags:

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=24256 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]