Dylemat rabinów rozwiązany: zmarłego można pochować z butelką wódki

Najpotężniejsi rabini debatowali nad rozstrzygnięciem trudnej dla nich kwestii: czy można zezwolić na umieszczenie butelki wódki wraz ze zmarłym, bo tak właśnie zażyczył sobie w testamencie jeden z Żydów w Niemczech.

Dylemat pojawił się, gdy niedawno zmarły w Niemczech Żyd zostawił w testamencie zapis mówiący, iż życzy sobie aby pochować go wraz z butelką wódki, jak „przyjaciel z przyjacielem”, bowiem „uważał on wódkę za swojego najlepszego przyjaciela, z którym się nigdy nie rozstawał” – pisze European Jewish Press.

Lokalny rabin wiedząc iż „generalnie prawo żydowskie nie zezwala na umieszczenie innych obiektów w trumnie”, lecz nie wiedząc jak poradzić sobie z tym niecodziennym życzeniem, zwrócił się z prośbą o pomoc do ekspertów prawa żydowskiego z „Europejskiego Centrum Rabiniczego” w Brukseli (Rabbinical Center of Europe – RCE), udzielającego rad 600 rabinom w Europie.

W międzyczasie ustalono, że zmarły Żyd był emigrantem ze Związku Sowieckiego, skąd przyjechał w latach 1970-tych. Jego przyjaciel przyznał szczerze rabinom, iż „Każdego dnia wypijał on pół szklanki wódki na śniadanie i pół szklanki wieczorem”. Widocznie wyjaśnienie o tak bliskich związkach zmarłego z butelką przekonało rabinów i ekspertów Halachy, gdyż rabin Yaakov Rozhe z Zaka Rabbinical Council jako przedstawiciel izraelskiego głównego rabinatu zadecydował, że nie ma problemu z umieszczeniem butelki wódki w pobliżu trumny, pod warunkiem, że nie będzie umieszczona ona ani w trumnie ani pomiędzy spodem trumny i ziemią.

W ten sposób, zachowując zawiłe talmudyczne przepisy, potrafiono sprostać życzeniu zmarłego.

 

Opracowanie: WWW.BIBULA.COM na podstawie: materiałów redakcyjnych

Skip to content