Dylemat rabinów rozwiązany: zmarłego można pochować z butelką wódki

Aktualizacja: 2008-08-25 4:48 pm

Najpotężniejsi rabini debatowali nad rozstrzygnięciem trudnej dla nich kwestii: czy można zezwolić na umieszczenie butelki wódki wraz ze zmarłym, bo tak właśnie zażyczył sobie w testamencie jeden z Żydów w Niemczech.

Dylemat pojawił się, gdy niedawno zmarły w Niemczech Żyd zostawił w testamencie zapis mówiący, iż życzy sobie aby pochować go wraz z butelką wódki, jak “przyjaciel z przyjacielem”, bowiem “uważał on wódkę za swojego najlepszego przyjaciela, z którym się nigdy nie rozstawał” – pisze European Jewish Press.

Lokalny rabin wiedząc iż “generalnie prawo żydowskie nie zezwala na umieszczenie innych obiektów w trumnie”, lecz nie wiedząc jak poradzić sobie z tym niecodziennym życzeniem, zwrócił się z prośbą o pomoc do ekspertów prawa żydowskiego z “Europejskiego Centrum Rabiniczego” w Brukseli (Rabbinical Center of Europe – RCE), udzielającego rad 600 rabinom w Europie.

W międzyczasie ustalono, że zmarły Żyd był emigrantem ze Związku Sowieckiego, skąd przyjechał w latach 1970-tych. Jego przyjaciel przyznał szczerze rabinom, iż “Każdego dnia wypijał on pół szklanki wódki na śniadanie i pół szklanki wieczorem”. Widocznie wyjaśnienie o tak bliskich związkach zmarłego z butelką przekonało rabinów i ekspertów Halachy, gdyż rabin Yaakov Rozhe z Zaka Rabbinical Council jako przedstawiciel izraelskiego głównego rabinatu zadecydował, że nie ma problemu z umieszczeniem butelki wódki w pobliżu trumny, pod warunkiem, że nie będzie umieszczona ona ani w trumnie ani pomiędzy spodem trumny i ziemią.

W ten sposób, zachowując zawiłe talmudyczne przepisy, potrafiono sprostać życzeniu zmarłego.

 

Opracowanie: Bibula Information Service (B.I.S.) - www.bibula.com - na podstawie materiałów redakcyjnych
Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=2424 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]