Aktualizacja strony została wstrzymana

Illinois: Wyrzucony z Uniwersytetu za „mowę nienawiści”

Kenneth Howell z Uniwersytetu Illinois został poinformowany, że nie może dłużej wykładać na wydziale religioznawstwa. Władze uczelni podjęły taką decyzję po skardze studenta na „mowę nienawiści” rzekomo szerzoną na wykładach. Chodzi o semestr w, którym wykładowca prezentował stanowisko Kościoła katolickiego odnośnie homoseksualizmu.

Howell napisał w liście do swoich kolegów, że od kiedy w 1998 zaczął pracę w St. John’s Catholic Newman Center, które teraz jest częścią Uniwersytetu  Illinois, prowadzi zajęcia z przedmiotu „ Wprowadzenie do katolicyzmu”.  I z samej nazwy tego przedmiotu jest zobowiązany do wyjaśniania stanowiska kościoła katolickiego na temat homoseksualizmu.

Profesor przyznał, że w ostatnim semestrze omawiał szczególnie kwestie moralne związane z homoseksualizmem. – Kościół naucza, że akty homoseksualne są sprzeczne z ludzką naturą i są moralnie naganne – to jak  mówi, była główna myśl jego przekazu. Ale zaznacza też, że jednocześnie przestrzegał przed potępianiem homoseksualistów. – Skłonności homoseksualne nie są same w sobie grzechem – tłumaczył.

W maju skargę na wykłady profesora złożył jeden ze studentów, który oskarżył go o „szerzenie mowy nienawiści”. Skargą skierowaną do kierownika katedry religioznawstwa Roberta McKima  był anonimowy e-mail. Anonim wystarczył, by prof. Howell stracił pracę. Wykładowca oskarżył uczelnię o łamanie wolności słowa. Decyzję kierownika katedry religioznawstwa potwierdził jednak również dziekan  St. John’s Catholic Newman Center, który poinformował , że nie zamierza więcej zatrudniać prof. Howella

Ł.A/ Catholicnewsagency.com

Za: Fronda.pl | http://www.fronda.pl/news/czytaj/wyrzucowny_z_uniwersytetu_za_mowe_nienawisci | Wyrzucony z Uniwersytetu za "mowę nienawiści"

Skip to content