Bank Chin pozwany przez grupę żydowską o 500 milionów dolarów odszkodowania

Grupa stu osób określających siebie jako „ofiary Hamasu i islamskiego Jihadu”, wniosła pozew do sądu w Los Angeles o odszkodowania w wysokości 500 milionów dolarów przeciwko bankowi chińskiemu Bank of China, zarzucając mu wspieranie terroryzmu poprzez udostępnianie swoich usług i dokonywanie przelewów milionów dolarów na konta w Iranie i Syrii.

Pozew przygotowała Nitzana Derschen-Leitner z organizacji „Shurat HaDin – Izraelskie Centrum Prawne” (Israel Law Center – ILC), z siedzibą w Jerozolimie, wraz z „amerykańskim prawnikiem” Frederick’iem C. Sayer.

Pozew stwierdza, że rząd chiński nie reagował na monity ze strony izraelskiej dotyczące transferów pieniężnych. W kwietniu 2005 roku przedstawiciele izraelskiego „Biura Antyterrorystycznego – CBT ” spotkali się z chińskim ministrem bezpieczeństwa, jednak rozmowy nie przyniosły spodziewanych skutków.

Jak powiedziała Nitzana Derschen-Leitner: „Chiny próbują pokazać siebie jako państwo kulturalne, ale w tym samym czasie pozwalają swoim bankom wspierać terrorystyczne organizacje i pomagają im w przeprowadzaniu krwawych ataków na niewinnych ludzi.”

 

Skip to content