Brooklyn: Ortodoksyjny Żyd skazany na 2 lata za liczne przypadki molestowania seksualnego

Aktualizacja: 2010-07-7 7:08 pm

26-letni Moshe Spitzer, chasydzki Żyd skazany został 7 lipca br. przez sąd na Brooklynie na dwa lata pozbawienia wolności i 10 kolejnych lat nadzoru, za liczne przypadki molestowania seksualnego nastoletniego chłopca.

Orzekając tak niski wyrok, sędzia Dineed Riviezzo z sądu najwyższego powiatu Kings County wziął pod uwagę współpracę podejrzenego z wymiarem sprawiedliwości. Spitzer oskarżony był o popełnienie 135 przypadków molestowania seksualnego 14-letniego chłopca, syna mieszkającego obok sąsiada. Sprawa zyskała dość duży rozgłos z uwagi na jej unikalność: jest to jeden z nielicznych przypadków współpracy nie tylko oskarżonego, ale i ofiary z wymiarem sprawiedliwości. W środowisku ortodoksyjnych Żydów zabronione jest wyciąganie najciemniejszych spraw dziejących się w społeczności, na światło dzienne. “Otwarta komunikacja pomiędzy społecznościami i służbami porządkowymi jest podstawą do walki z przestępczością i cieszymy się, że w tym przypadku ofiara zwróciła się do nas.” – powiedział rzecznik prokuratora, Jerry Schmetterer, podczas prowadzenia śledztwa.

Praktyka pokazuje, że media nie są zainteresowane w uwypuklaniu przestępstw, których sprawcami są Żydzi. Jak mówi Meir (Mark) Appel, działacz żydowskiego ruchu ukazującego liczne przypadki molestowania seksualnego dokonującego się w środowisku żydowskim: “Cała sprawa polega na tym, że jesziwy [żydowskie szkoły] te sprawy tuszują. Boją się rozgłosu, nie chcą być pozywani do sądu.”

W Stanach Zjednoczonych środowiska ortodoksyjnych Żydów unikają kontaktów ze służbami porządkowymi i  systemem sprawiedliwości, zalecając członkom swoich społeczności aby nawet kryminalne przestępstwa rozstrzygane były w ramach sądów rabinackich. Wiele zamkniętnych społeczności żydowskich, jak na przykład na Brooklynie, utrzymuje niezależną od administracyjnych struktur miejskich, stanowych i federalnych – a tym samym niemal wyjętą spod prawa – umundurowaną policję żydowską, która reaguje na każde wezwanie, nawet nie dopuszczając do interwencji policji nowojorskiej NYPD. Policja żydowska w sposób brutalny traktuje podejrzane dla nich osoby nie wywodzące się z żydowskich społeczności. Dochodziło do przypadków pobicia nawet przypadkowych świadków zdarzenia.

Opracowanie: Bibula Information Service (B.I.S.) - www.bibula.com - na podstawie Brooklyn Daily Eagle
Tags: , , , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=23923 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]