Aktualizacja strony została wstrzymana

Brooklyn: Ortodoksyjny Żyd skazany na 2 lata za liczne przypadki molestowania seksualnego

26-letni Moshe Spitzer, chasydzki Żyd skazany został 7 lipca br. przez sąd na Brooklynie na dwa lata pozbawienia wolności i 10 kolejnych lat nadzoru, za liczne przypadki molestowania seksualnego nastoletniego chłopca.

Orzekając tak niski wyrok, sędzia Dineed Riviezzo z sądu najwyższego powiatu Kings County wziął pod uwagę współpracę podejrzenego z wymiarem sprawiedliwości. Spitzer oskarżony był o popełnienie 135 przypadków molestowania seksualnego 14-letniego chłopca, syna mieszkającego obok sąsiada. Sprawa zyskała dość duży rozgłos z uwagi na jej unikalność: jest to jeden z nielicznych przypadków współpracy nie tylko oskarżonego, ale i ofiary z wymiarem sprawiedliwości. W środowisku ortodoksyjnych Żydów zabronione jest wyciąganie najciemniejszych spraw dziejących się w społeczności, na światło dzienne. „Otwarta komunikacja pomiędzy społecznościami i służbami porządkowymi jest podstawą do walki z przestępczością i cieszymy się, że w tym przypadku ofiara zwróciła się do nas.” – powiedział rzecznik prokuratora, Jerry Schmetterer, podczas prowadzenia śledztwa.

Praktyka pokazuje, że media nie są zainteresowane w uwypuklaniu przestępstw, których sprawcami są Żydzi. Jak mówi Meir (Mark) Appel, działacz żydowskiego ruchu ukazującego liczne przypadki molestowania seksualnego dokonującego się w środowisku żydowskim: „Cała sprawa polega na tym, że jesziwy [żydowskie szkoły] te sprawy tuszują. Boją się rozgłosu, nie chcą być pozywani do sądu.”

W Stanach Zjednoczonych środowiska ortodoksyjnych Żydów unikają kontaktów ze służbami porządkowymi i  systemem sprawiedliwości, zalecając członkom swoich społeczności aby nawet kryminalne przestępstwa rozstrzygane były w ramach sądów rabinackich. Wiele zamkniętnych społeczności żydowskich, jak na przykład na Brooklynie, utrzymuje niezależną od administracyjnych struktur miejskich, stanowych i federalnych – a tym samym niemal wyjętą spod prawa – umundurowaną policję żydowską, która reaguje na każde wezwanie, nawet nie dopuszczając do interwencji policji nowojorskiej NYPD. Policja żydowska w sposób brutalny traktuje podejrzane dla nich osoby nie wywodzące się z żydowskich społeczności. Dochodziło do przypadków pobicia nawet przypadkowych świadków zdarzenia.

Opracowanie: WWW.BIBULA.COM na podstawie: Brooklyn Daily Eagle | http://www.brooklyneagle.com/categories/category.php?category_id=4&id=36565

Skip to content