Msza św. za duszę zastrzelonego kanclerza wywołuje “polityczne skojarzenia”

Aktualizacja: 2010-07-7 1:32 pm

Nie będzie tradycyjnej Mszy św. za duszę byłego autorytarnego kanclerza Austrii Engelberta Dollfußa. Odwołał ją szef rządu, gdyż „budzi niechciane polityczne konotacje”.


Msza św. miała odbyć się, jak co roku, 26 lipca w kaplicy urzędu kanclerza. Jednak nie odbędzie się, o czym zadecydował sam kanclerz, Werner Faymann z Socjaldemokratycznej Partii Austrii. Jak twierdzi, data niepotrzebnie kojarzyła się politycznie. W związku z tym za duszę Engelberta Dollfußa będzie można pomodlić się w listopadzie podczas Mszy św. za wszystkich zmarłych kanclerzy Austrii.

Engelbert Dollfuß był kanclerzem Austrii w latach 1932-1934 i działaczem Partii Chrześcijańsko-Społecznej oraz Frontu Ojczyźnianego. Od 1933 roku rządził autorytarnie bez udziału parlamentu. 26 lipca 1934 roku zastrzelił go narodowo-socjalistyczny uczestnik nieudanego „puczu lipcowego”.

sks/Die Presse

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=23912 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]