Izrael będzie ustalał i nadzorował normy dotyczące międzynarodowych przesyłek pocztowych

Aktualizacja: 2008-08-11 1:36 pm

Izrael został wybrany do Rady Administracyjnej Powszechnego Związku Pocztowego (Union postale universelle, Universal Postal Union, UPU), będącej tzw. organizacją wyspecjalizowaną Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Powszechny Związek Pocztowy UPU z siedzibą w Bernie (Szwajcaria), jedna z najstarszych organizacji międzynarodowych, założona w 1874 roku i przyłączona do ONZ w 1948 roku, zajmuje się ustaleniami dotyczącymi międzynarodowych przesyłek pocztowych: standardów, ustaleń technicznych oraz generalnych zasad opłat pocztowych. Zrzesza 190 krajów, w tym Izrael, który należy do UPU od grudnia 1949 roku.

Przegłosowana w sierpniu br. decyzja Powszechnego Związku Pocztowego oznacza, że Izrael w ciągu następnych 4 lat będzie miał prawo do ustalania i zatwierdzania standardów międzynarodowych usług pocztowych oraz będzie nadzorował i ustalał kwestie finansowe.

Wybór Izraela do Rady Administracyjnej, dokonany po raz pierwszy w historii, wskazuje na wzrastającą siłę i skuteczność lobby żydowskiego działającego w instytucjach Organizacji Narodów Zjednoczonych. Dotychczas kraje członkowskie odrzucały możliwość udzielenia Izraelowi prawa do podejmowania decyzji w zakresie międzynarodowych usług pocztowych, z uwagi m.in. na szowinistyczną politykę Izraela stosującego agresję militarną jako metodę rozwiązywania konfliktów wewnętrznych i międzynarodowych oraz w związku z systematycznym nieprzestrzeganiem rezolucji ONZ. “Jest to znaczące dla Izraela osiagnięcie” – powiedział ambasador Izrala przy ONZ w Genewie w oświadczeniu wydanym 10 sierpnia br. “Nie mamy wiele tego typu cieszących nas wydarzeń, lecz ten sukces daje nam nadzieję na przyszłość. Mam nadzieję, że zwiastuje to dalsze osiągnięcia Izraela w instytucjach ONZ w Genewie.”

Opracowanie: Bibula Information Service (B.I.S.) - www.bibula.com - na podstawie materiałów redakcyjnych
Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=2375 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]