Aktualizacja strony została wstrzymana

Izrael będzie ustalał i nadzorował normy dotyczące międzynarodowych przesyłek pocztowych

Izrael został wybrany do Rady Administracyjnej Powszechnego Związku Pocztowego (Union postale universelle, Universal Postal Union, UPU), będącej tzw. organizacją wyspecjalizowaną Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Powszechny Związek Pocztowy UPU z siedzibą w Bernie (Szwajcaria), jedna z najstarszych organizacji międzynarodowych, założona w 1874 roku i przyłączona do ONZ w 1948 roku, zajmuje się ustaleniami dotyczącymi międzynarodowych przesyłek pocztowych: standardów, ustaleń technicznych oraz generalnych zasad opłat pocztowych. Zrzesza 190 krajów, w tym Izrael, który należy do UPU od grudnia 1949 roku.

Przegłosowana w sierpniu br. decyzja Powszechnego Związku Pocztowego oznacza, że Izrael w ciągu następnych 4 lat będzie miał prawo do ustalania i zatwierdzania standardów międzynarodowych usług pocztowych oraz będzie nadzorował i ustalał kwestie finansowe.

Wybór Izraela do Rady Administracyjnej, dokonany po raz pierwszy w historii, wskazuje na wzrastającą siłę i skuteczność lobby żydowskiego działającego w instytucjach Organizacji Narodów Zjednoczonych. Dotychczas kraje członkowskie odrzucały możliwość udzielenia Izraelowi prawa do podejmowania decyzji w zakresie międzynarodowych usług pocztowych, z uwagi m.in. na szowinistyczną politykę Izraela stosującego agresję militarną jako metodę rozwiązywania konfliktów wewnętrznych i międzynarodowych oraz w związku z systematycznym nieprzestrzeganiem rezolucji ONZ. „Jest to znaczące dla Izraela osiagnięcie” – powiedział ambasador Izrala przy ONZ w Genewie w oświadczeniu wydanym 10 sierpnia br. „Nie mamy wiele tego typu cieszących nas wydarzeń, lecz ten sukces daje nam nadzieję na przyszłość. Mam nadzieję, że zwiastuje to dalsze osiągnięcia Izraela w instytucjach ONZ w Genewie.”

Opracowanie: WWW.BIBULA.COM na podstawie: materiałów redakcyjnych

Skip to content