W Kongresie USA złożono projekt rezolucji o powołanie międzynarodowej niezależnej komisji do zbadania przyczyn katastrofy smoleńskiej

Aktualizacja: 2010-07-3 3:56 pm

Peter King, republikański kongresmen, reprezentant stanu Nowy Jork, zgłosił 30 czerwca br. projekt rezolucji (Numer H.Res. 1489), wzywającej do ustanowienia “międzynarodowej niezależnej komisji celem zbadania przyczyn katastrofy samolotu, który rozbił sie w dniu 10 kwietnia br. w Rosji, zabijając prezydenta Polski Lecha Kaczyńskiego i 95 osób”.

Rezolucja wymienia ofiary katastrofy samolotu prezydenckiego oraz przypomina, że prezydent Lech Kaczyński udawał się na uroczystość oddającą cześć 22-tysiącom oficerów polskich pomordowanych w laskach katyńskich przez sowiecką policję polityczną.

Przypomina następnie dotychczasowe fakty, m.in. to, że:

“Polscy śledczy wydali wstępny raport stwierdzający winę kontrolerów wieży [lotniska w Smoleńsku], którzy z opóźnieniem wydawali komendy pilotom samolotu.

Polskim ekspertom do spraw bezpieczeństwa i przedstawicielom resortu lotnictwa odmówiono dostępu do miejsca katastrofy.

Polskim śledczym przekazano jedynie kopię zapisu rejestratorów.

Polskim śledczym nie przekazano samych czarnych skrzynek.

Ponad 50 tysięcy Polaków podpisało się pod apelem o powołanie międzynarodowej komisji śledczej.”

Wniosek kongresmena Petera T. Kinga przekazany został do rozpatrzenia przez Komitet Spraw Zagranicznych. Jakkolwiek szanse na wcielenie w życie projektu są raczej niewysokie, to w obecnym klimacie przywoływania elementów zimnowojennych i korzystania z antyrosyjskich akcentów (vide właśnie ogłoszona, choć znana już od dosyć dawna afera tzw. szpiegów rosyjskich, wobec których istnieją poszlaki o działanie na rzecz innych niż rosyjski wywiadów), może on przybrać nieoczekiwane kształty.

Sama inicjatywa Petera Kinga jest warta poparcia i wzywamy Polonię do wysłania kongresmenowi słów podziękowania. Można skorzystać z gotowego formularza emailowego dostępnego na stronie:  http://peteking.house.gov/email.shtml

Opracowanie: Bibula Information Service (B.I.S.) - www.bibula.com - na podstawie The Librarary of Congress
Tags:

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=23672 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]