Nacjonaliści ukraińscy chcieliby zagarnąć ziemie polskie, rosyjskie, węgierskie

Aktualizacja: 2010-07-2 8:20 am

Nacjonaliści ukraińscy przygotowują się już do jesiennych wyborów regionalnych. I aby pozyskać wyborców, odkurzyli stare hasła dotyczące zwrotu przez sąsiadów ukraińskich “etnicznych ziem”. Pretensje terytorialne formułują głównie wobec Polski i Rosji, ale także Węgier.

Spadkobiercy OUN-UPA na Ukrainie już od dawna postulują przyłączenie do państwa etnicznych – w ich rozumieniu – ziem ukraińskich znajdujących się na terytorium Polski. Chodzi przede wszystkim o Chełmszczyznę, Podlasie, Bieszczady, a nawet o królewskie miasto Kraków. Teraz jednak nacjonaliści idą dalej i zgłaszają pretensje terytorialne wobec Rosji i Węgier. Jurij Szuchewycz, syn Romana Szuchewycza, watażki UPA, oświadczył podczas mityngu we Lwowie, że Ukraina powinna rozszerzyć swoje granice na tereny Węgier – chodzi o wschodnią część tego państwa od obecnej granicy do rzeki Cisy. Z kolei na wschodzie Jurij Szuchewycz w granicach swojego państwa widziałby rosyjski Kubań. – Ukraina ma w najbliższym czasie zmusić Rosję do zwrotu etnicznie ukraińskiego Kubania – stwierdził.
Choć nacjonaliści poza zachodnią Ukrainą mają niewielkie wpływy polityczne, to jednak ponowne zgłaszanie pretensji terytorialnych może popsuć relacje Kijowa z sąsiadami. Zwłaszcza gdyby kandydaci z ich list wyborczych odnieśli sukces w październikowych wyborach regionalnych.

Eugeniusz Tuzow-Lubański
Kijów

Za: Nasz Dziennik, Piątek, 2 lipca 2010, Nr 152 (3778) -- [Org. tytuł: « Ukrainę widzÄ… ogromnÄ…»]
Tags:

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=23623 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]