Badania brytyjskich naukowców potwierdzają związek aborcji z rakiem piersi

Aktualizacja: 2010-06-29 10:39 pm

W brytyjskiej gazecie „The Daily Mail” ukazały się ostatnio wyniki badań na temat związku wcześniej dokonanej aborcji z trzykrotnie większym ryzykiem wystąpienia raka piersi w późniejszym wieku.

Badania przeprowadzili naukowcy z uniwersytetu Colombo ze Sri Lanki na próbie 300 kobiet. Wykazali, że ryzyko wystąpienia raka piersi wzrasta trzykrotnie jeśli kobieta wcześniej dokonała aborcji. Wyniki badań opublikowano w piśmie „Cancer Epidemiology”.

Do podobnych wniosków doszli naukowcy z Chin, Turcji oraz USA. Sceptyczni są naukowcy brytyjscy, którzy uważają, że ostatnie badanie przeprowadzono na zbyt małej próbie kobiet. Część uczonych uważa jednak, że kobiety w Wielkiej Brytanii nie są wystarczająco dobrze poinformowane o ryzyku, jakie niesie ze sobą aborcja.

Profesor Jack Scarisbrick stwierdził: – To są druzgocące nowe dowody na istnienie związku pomiędzy rakiem piersi a aborcją. Potępił on także politykę lobby proaborcyjnego, które ignoruje odkrycia uczonych. Nawet Brytyjska Akademia Ginekologów i Położników potwierdziła, że istnieje związek pomiędzy aborcją a ryzykiem wystąpienia raka piersi.

Ci naukowcy, którzy wykazali trzykrotne większe ryzyko wystąpienia raka piersi u kobiet, które w młodości dokonały aborcji zauważyli, że ma to związek ze zwiększonym w czasie ciąży wydzielaniem estradiolu, hormonu, który jest odpowiedzialny za powiększenie piersi. Nie stanowi on zagrożenia w sytuacji, gdy ciąża dobiegnie do samego końca, natomiast jego wysoki poziom stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia kobiet, które dokonały sztucznego przerwania ciąży.

Źródło: The Daily Mail, AS

Za: PiotrSkarga.pl -- [Org. tytuł: « W. Brytania: zwiÄ…zek aborcji z rakiem piersi »]
Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=23529 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]