Texas: Aresztowany za sfotografowanie policjanta, który wtargnął bezprawnie do domu

Aktualizacja: 2010-06-27 9:52 pm

Mieszkaniec Texasu wniósł pozew przeciwko lokalnej policji domagając się odszkodowania za jego nielegalne aresztowanie. W październiku zeszłego roku policja przyjechała pod dom Francisco Olvera, odebrawszy zażalenie o granie zbyt głośno muzyki. Olvera, siedząc na tarasie swojego domu grał muzykę na komputerze przez wystawione na zewnątrz głośniki. Gdy policjant poprosił go o dokument tożsamości, ten udał się po niego do domu. Policjant poszedł za mężczyzną i wszedł do jego domu. Olvera w tym momencie chwycił za telefon komórkowy i zrobił zdjęcie policjantowi, który wszedł do domu bezprawnie, bez wymaganego zezwolenia (search warrant). W tej sytuacji, policjant oskarżył Olvera o “nielegalne robienie zdjęć” i zaaresztował go. Do zarzutów dołączono “głośną muzykę” oraz “przebywanie w miejscach publicznych w stanie nietrzeźwym”, gdyż policjant zauważył na stole kuchennym otwartą puszkę piwa.
W styczniu 2010 roku Olvera został uniewinniony ze wszystkich zarzutów.

Jakkolwiek historia powyższa jest o tyle niezwykła, że dotyczy aresztowania za zrobienie zdjęcia policjantowi, który bez zezwolnia wtargnął do czyjegoś domu, to przypadki aresztowania osób robiących zdjęcia policjantom na ulicach stają się coraz częstsze. Równie częste są przypadki aresztowania i konfiskowania sprzętu fotograficznego osobom, które robią zdjęcia np. budynków różnych instytucji czy też dworców kolejowych. Stany Zjednoczone chlubiące się kiedyś wolnością obywatelską, stają się państwem totalitarnym, w którym obywatel za samo usiłowanie zrobienia zdjęcia funkcjonariuszom opłacanym właśnie przez obywateli, spotyka się z szykanami i aresztem.

Utrata wolności i swobód obywatelskich, dokonana została między innymi za pomocą ustawy zwanej Patriot Act, wprowadzonej w dwa tygodnie po wydarzeniach 11 września 2001 roku. W tzw. wojnie z terroryzmem, czyli wojnie z nieokreślonym, niezidentyfikowanym, a najczęściej fikcyjnym i wykreowanym wrogiem, wprowadza się coraz to nowe formy inwigilacji obywateli i likwiduje się swobody obywatelskie celem zaprowadzenia powszechnej i totalnej kontroli.

Opracowanie: Bibula Information Service (B.I.S.) - www.bibula.com - na podstawie CourtHouseNews
Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=23457 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]