Aktualizacja strony została wstrzymana

Massachusetts: Kolejna dewastacja katolickiego cmentarza

Katolicki cmentarz w Watertown w stanie Massachussetts został ponownie zdewastowany przez bandę chuliganów. Jak stwierdził Ken Robertson ze Stowarzyszenia Katolickich Cmentarzy, nadzorującego 27 cmentarzy katolickich w Archidiecezji, stan cmentarza ulega od wielu lat coraz większemu zaniedbaniu. Niedawno miała miejsce we wschodniej części cmentarza „zabawa w przewracanie pomników”, dokonana przez nieznanych sprawców. Stan cmentarza pogarsza się, a Robertston dodaje, że „Muszę to niestety z przykrością powiedzieć, ale ludzie po prostu nie dbają [o groby].” Cmentarz wydaje się być zapomniany również i przez Archidiecezję Bostonu, która ogranicza wygodnie swoją odpowiedzialność do tzw. dbałości jedynie o teren wokół grobów. „Mamy do czynienia z delikatną sytuacją” – mówi Angie Kounelis z rady miejskiej – „Mam nadzieję, że znajdzie się sposób na to aby Archidiecezja była w stanie zabezpieczyć te nagrobki.”

W ślad za ogólnym zapomnieniem cmentarza – co jest efektem powszechnego w Stanach Zjednoczonych niedbania o groby przez bliskich, często po pogrzebie już nigdy nie odwiedzających zmarłych – cmentarz w Watertown stał się swoistym wysypiskiem śmieci, gdzie ludzie porzucają stare lodówki, kuchenki mikrofalowe, opony czy telewizory. Dzieje się to pomimo tego, iż na tym jednym z najstarszych cmentarzy w okolicy pochowano 36 weteranów wojennych. Społeczeństwo amerykańskie zaabsorbowane pogonią za dobrami doczesnymi zapomina nawet o weteranach w święto narodowe Dzień Pamięci (Memorial Day). Od siedmiu lat państwo Robb i Peg Jackson zaangażowali się w przypomnienie o nich przyozdabiając w święto weteranów groby flagami narodowymi.

A archidiecezja bostońska ma widać inne problemy na głowie: po latach tuszowania przez biskupów przypadków molestowania seksualnego, boryka się z wypłatami odszkodowań dla ofiar dewiantów homoseksualnych, dopuszczonych od drugiej połowy lat sześćdziesiątych do seminariów. W konsekwencji, Archidiecezja ogłosiła o kolejnej serii zamykania parafii i sprzedawania kościołów, co w nowomowie posoborowej nazywa się „konsolidacją parafii”.


.