Aktualizacja strony została wstrzymana

Soros: Nie można wykluczyć upadku euro

Nie można wykluczyć, że dojdzie do załamania się euro i projektu europejskiego – ocenił „amerykański finansista” [czytaj: żydowski aferzysta pochodzący z Węgier, pachołek Rotszyldów – admin DGM ] George Soros w opublikowanym w środę wywiadzie dla niemieckiego tygodnika „Die Zeit”. Uważa on, że niemiecka polityka oszczędności zagraża Europie.

Zdaniem Sorosa, upadek wspólnej waluty i UE byłby „tragiczny, bo Europie groziłyby konflikty między państwami, które ukształtowały historię kontynentu”. „Dezintegracja już ma miejsce: różnice zdań między Niemcami a Francją w polityce gospodarczej są większe niż przed 10 laty” – powiedział Soros.

W jego opinii Niemcy są izolowane na świecie w swych poglądach na politykę gospodarczą. „Przez wzgląd na swą historię obawiają się bardziej inflacji niż recesji. Reszta świata jest odmiennego zdania” – dodał.

„Niemiecka polityka jest zagrożeniem dla Europy, może zniszczyć europejski projekt. Stabilność nie oznacza tylko braku inflacji, ale też brak deflacji. W chwili obecnej Niemcy wpędzają sąsiadów w deflację: zadłużone kraje muszą ograniczać płace i ceny. Grozi to długą fazą stagnacji. A ta prowadziłaby do nacjonalizmu, niepokojów społecznych, wrogości wobec obcych. Zagrażałaby zatem demokracji” – powiedział Soros.

Jego zdaniem jeśli Niemcy nie zmienią swej polityki, pomocne byłoby wystąpienie tego kraju z unii walutowej. Choć – jak przyznał – politycznie byłoby to fatalne.

Na początku czerwca rząd Niemiec zaproponował program oszczędności budżetowych i kroków podatkowych, co pozwoli wygospodarować 80 mld euro do 2014 roku. Berlin naciska na zaostrzenie zasad dyscypliny budżetowej przez UE. Tymczasem USA obawiają się nadmiernego zaciskania pasa przez Europejczyków. Waszyngton ostrzega, że może to zaszkodzić globalnej gospodarce, dławiąc rodzące się ożywienie gospodarcze. [link]

Gajowy Marucha


Za: Dziennik gajowego Maruchy | http://marucha.wordpress.com/2010/06/23/soros-nie-mozna-wykluczyc-upadku-euro/