Supereuro – Robert Gwiazdowski

Na wypadek, gdyby „pakiet stabilizacyjny” na 750 mld euro nie ustabilizował jednak sytuacji w strefie euro, Niemcy i Francja badają możliwość wprowadzenie „supereuro”.

Według „Daily Telegraph”, w skład tej super strefy wchodziłyby Niemcy, Francja, Holandia, Austria, Finlandia i…Dania. Taki „koszyk” można uznać za pewną niespodziankę jeśli weźmiemy pod uwagę, że w Danii euro jeszcze nie ma, a wynik referendum w tej sprawie w Danii nie jest wcale taki pewny.

„Stare euro” (czyli – jak rozumiem – obecne) będzie obowiązywało w krajach Południa europy i w Irlandii (która na południ nie leży). Straci ono na wartości wobec nowej waluty, która będzie obowiązywała na Północy i… też się będzie nazywała euro! Zaoszczędzi to krajom Południa „horroru relegowania z eurostrefy”. „Anonimowy”, ale oczywiście świetnie poinformowany, urzędnik powiedział „Telegraphowi”, że niemieccy i francuscy oficjele zastanawiali się nad tym, jak wykluczyć słabsze państwa eurostrefy, ale doszli do wniosku, że nie da się tego zrobić i wymyślili „plan B” przewidujący „rozwarstwienie” eurostrefy. [link]

Dialektyka triumfuje. Dzięki temu, że eura będą dwa, będzie tak, jakby było jedno. Kisiel, który proponował żeby zlikwidować socjalizm bez likwidacji nazwy, a rebours.

Mam nieśmiałe pytanie do Najlepszego Ministra Finansów w Europie: do której części strefy będziemy przystąpić? Północnej, czy południowej? A może, zważywszy na nasze położenie geograficzne, stworzą dla nas trzecią: środkową.

Robert Gwiazdowski

Za: Blog Roberta Gwiazdowskiego | http://www.blog.gwiazdowski.pl/index.php?subcontent=1&id=794

Skip to content