Supereuro – Robert Gwiazdowski

Aktualizacja: 2010-06-22 1:10 pm

Na wypadek, gdyby „pakiet stabilizacyjny” na 750 mld euro nie ustabilizował jednak sytuacji w strefie euro, Niemcy i Francja badają możliwość wprowadzenie „supereuro”.

Według „Daily Telegraph”, w skład tej super strefy wchodziłyby Niemcy, Francja, Holandia, Austria, Finlandia i…Dania. Taki „koszyk” można uznać za pewną niespodziankę jeśli weźmiemy pod uwagę, że w Danii euro jeszcze nie ma, a wynik referendum w tej sprawie w Danii nie jest wcale taki pewny.

„Stare euro” (czyli – jak rozumiem – obecne) będzie obowiązywało w krajach Południa europy i w Irlandii (która na południ nie leży). Straci ono na wartości wobec nowej waluty, która będzie obowiązywała na Północy i… też się będzie nazywała euro! Zaoszczędzi to krajom Południa „horroru relegowania z eurostrefy”. „Anonimowy”, ale oczywiście świetnie poinformowany, urzędnik powiedział „Telegraphowi”, że niemieccy i francuscy oficjele zastanawiali się nad tym, jak wykluczyć słabsze państwa eurostrefy, ale doszli do wniosku, że nie da się tego zrobić i wymyślili „plan B” przewidujący „rozwarstwienie” eurostrefy. [link]

Dialektyka triumfuje. Dzięki temu, że eura będą dwa, będzie tak, jakby było jedno. Kisiel, który proponował żeby zlikwidować socjalizm bez likwidacji nazwy, a rebours.

Mam nieśmiałe pytanie do Najlepszego Ministra Finansów w Europie: do której części strefy będziemy przystąpić? Północnej, czy południowej? A może, zważywszy na nasze położenie geograficzne, stworzą dla nas trzecią: środkową.

Robert Gwiazdowski

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=23211 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]