USA: konwertyta z judaizmu i protestantyzmu, obrońca życia, ojciec rodziny katolickim księdzem

Aktualizacja: 2010-06-18 12:00 pm

Znany w USA obrońca życia, 52-letni Paul Chaim Benedicta Schenck, przyjął 12 czerwca święcenia kapłańskie. Jest on żonaty i ma ośmioro dzieci. Jako były duchowny Kościoła episkopalnego, czyli amerykańskiej wersji anglikanizmu, mógł jednak zostać księdzem katolickim w oparciu o zezwolenie, którego udzielił już przed 30 laty Jan Paweł II. Dokumentem Kongregacji Nauki Wiary zezwolił on wówczas na dopuszczanie do święceń prezbiteratu przyjmujących katolicyzm żonatych duchownych episkopalnych. Oblicza się, że od tamtego czasu skorzystało już z tego w USA ok. 120 takich księży.

Urodzony w żydowskiej rodzinie, Paul Schenck przyjął chrześcijaństwo w 1974 r. jako szesnastolatek razem z bratem-bliźniakiem Robertem. Obaj konwertyci określają siebie jako judeochrześcijan. Obaj też zaangażowali się w ruch pro-life i zostali protestanckimi duchownymi. Paul należał do Zgromadzeń Bożych (Assemblies of God) – ugrupowania zielonoświątkowych wspólnot kościelnych. Utworzył potem w 1982 r. Kościół o nazwie Namiot Nowego Przymierza. Przed 15 laty przeszedł do Reformowanego Kościoła Episkopalnego. Broniąc życia, był coraz bardziej przekonany, że wymaga to konsekwentnej teologii moralnej i duchowego autorytetu, co zbliżyło go do Kościoła katolickiego. W 2004 r. pastor Paul Schenck przeszedł wraz z żoną Rebeccą i całą rodziną na katolicyzm. Od dwóch lat kieruje diecezjalnym ośrodkiem szacunku dla życia w Harrisburgu koło Filadelfii i w tej diecezji został księdzem.

ak/ cna

*Podkreślenie w tekście – Red. BIBUŁY

Tags:

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=23072 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]