Rada Europy gani Polskę za “rasizm”

Aktualizacja: 2010-06-16 10:21 pm

Po tym, jak ostatnio Rada Europy skarciła nasze państwo „za klapsy”, teraz wytyka Polsce „powszechność wypowiedzi rasistowskich” w polityce i mediach. Rasizm znajduje również u kibiców piłkarskich.

Zdaniem Europejskiej Komisji Przeciw Rasizmowi i Nietolerancji (ECRI), działającej przy Radzie Europy, nasz kraj poczynił postępy w pewnych sferach, “jednak w Polsce utrzymują się zachowania dyskryminacyjne”.

ECRI zauważyła w swoim raporcie, że rządowy pełnomocnik ds. równego traktowania podjął interesujące inicjatywy w celu „walki z rasizmem i pokrewnymi postaciami dyskryminacji”. Mianowano wszak specjalnych prokuratorów do spraw „przestępstw o podłożu rasistowskim”, sędziowie i policja przechodzą odpowiednie szkolenie w tym zakresie, a w województwach utworzono ośrodki wspierania ofiar.

Niestety, to według europejskiej komisji ciągle za mało. – W świecie politycznym i wpływowych mediach jest częściowo tolerowany antysemityzm – stwierdza opublikowany we wtorek raport. W kwietniu Rada Europyganiła Polskę za nie dość rygorystyczne przepisy w kwestii stosowania kar cielesnych wobec dzieci.

Teraz okazuje się na dodatek, że niepoprawne politycznie zachowanie szerzy się wśród kibiców piłkarskich. – Rasizm wśród kibiców piłki nożnej, łącznie z rażącym znieważaniem czarnoskórych graczy i ordynarnymi odwołaniami do holokaustu, jest poważnym problemem, który musi być rozwiązany przez władze, jak również Polski Związek Piłki Nożnej i kluby piłkarskie – podkreśla ECRI w raporcie opublikowanym w Strasburgu.

Co ciekawe, ECRI sugeruje, by do walki z owym “rasizmem” w Polsce wykorzystać Kościół katolicki. – Władze powinny podjąć w ramach wspólnej komisji rządu i Episkopatu Polski kwestię roli Kościoła katolickiego jako lidera opinii publicznej w walce z rasizmem – czytamy w raporcie.

AJ/Onet.pl

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=22996 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]