Chcę żeby wybory ujawniły trzecią siłę w Polsce: prawicę chrześcijańsko-konserwatywną – Wywiad z Markiem Jurkiem, kandydatem na Prezydenta RP

Aktualizacja: 2010-06-15 10:18 pm

PAP: Do I tury wyborów prezydenckich pozostało kilka dni. Sondaże opinii publicznej nie dają Panu najmniejszych szans na zwycięstwo.

Marek Jurek: Wybory niosą niespodzianki, a sondaże bardzo często się mylą, co pokazały niejednokrotnie wybory. Wszystkie badania do tej pory pokazują, że ostatni okres kampanii wyborczej jest decydujący dla podejmowania decyzji przez ludzi.

[…] Cały tekst dostępny w materiale źródłowym

PAP: Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiał Andrzej Gajcy (PAP)

 


 

Jurek przedstawił program – drugą wersję IV RP

Kandydat na prezydenta Prawicy Rzeczypospolitej Marek Jurek przedstawił swój program wyborczy zatytułowany RP 4.2. Jurek przekonuje w nim, że IV RP jest potrzebna, ponieważ w wielu dziedzinach nasza wspólnota nie potrzebuje “remontu”, tylko “zbudowania od nowa”

Lider Prawicy podkreślał na poniedziałkowej konferencji prasowej w Warszawie, że jego program świadomie nawiązuje do idei IV RP. – Nie ma żadnego powodu, żeby wyrzekać się nadziei z 2005 roku, która została nazwana IV RP. Potrzebna jest IV RP nowej generacji, która będzie się kojarzyć ze sprawiedliwością, a nie z widowiskowymi aresztowaniami. Potrzebujemy państwa, które będzie prowadzić politykę solidaryzmu z rodzinami, a nie politykę minimalizmu prorodzinnego – powiedział Jurek.

Kandydat Prawicy przekonuje w swoim programie, że po zimie nie potrzebujemy kolejnych lat na starych, PRL-owskich drogach, tylko położenia nowej nawierzchni. Polityk opowiedział się za budową nowego systemu podatkowego, który zlikwiduje konieczność wypełniania formularzy PIT, a jednocześnie obniży stawki tam, gdzie to zasadne. “Dlatego potrzebna jest czwarta RP, którą dla odróżnienia od POPiS-owej karykatury nazywamy RP 4.2. RP 4.2 to tworzenie rzeczy od nowa, zgodnie z europejskimi, światowymi standardami – zamiast łatania przestarzałych tworów: ustaw, rozwiązań architektonicznych itd., jeszcze z czasów PRL” – czytamy w programie Jurka.


Kandydat Prawicy przypomniał, że wraz z byłym wiceszefem PiS Ludwikiem Dornem tworzyli program IV RP, jednak – jak zaznaczył – jego realizacją zajął się ktoś inny. Polityk jest zdania, że konieczna jest naprawa wymiaru sprawiedliwości “tak, aby działał w interesie obywatela, a nie był ostatnią rzeczą, z którą ten chce się spotkać”. Wrócił do postulatu lustracji tego środowiska. Ocenił, że przede wszystkim potrzebna jest jednak zmiana podejścia do obywatela.

W programie kandydata Prawicy nie brakuje zdań atakujący PiS. Jurek pisze np., że pod rządami tej partii mieliśmy spektakl promowania usłużnych prokuratorów. Opowiedział się też za nałożeniem odpowiedzialności na urzędników za niekompetentne decyzje, którymi np. doprowadzają firmy do bankructwa. Jego zdaniem potrzebna jest też lustracja służb kontroli skarbowej.

Jurek chciałby wydłużenia urlopów macierzyńskich, ale też docenienia kobiet, które przed urodzeniem dziecka nie pracowały. Niepracujące matki powinny, jego zdaniem, otrzymywać emerytury. Kandydat Prawicy pisze w swoim programie o reformie finansów publicznych. Jak ocenił, należy przejść do budżetu zadaniowego. Określił się jako zwolennik rzetelnej debaty o euro. Zaznaczył przy tym, że nasza narodowa waluta może być instrumentem wzrostu gospodarki i amortyzować światowe wstrząsy związane z przebiegiem cyklu koniunkturalnego.

Jurek przekonuje, że RP 4.2 to państwo realistycznej i odpowiedzialnej polityki międzynarodowej, w której interes jej obywateli jest najważniejszy.

“Powinniśmy być aktywnym i podmiotowym członkiem Unii traktując europejską współpracę jako priorytet. Nie możemy w polityce międzynarodowej występować jako państwo będące pod skrzydłami Niemiec, Rosji czy nawet USA. Z tymi państwami współpracujemy, ale nasze słuszne aspiracje są większe. RP 4.2 to silne, praworządne, państwo obywatelskie, istotne miejsce na mapie świata” – podsumowuje kandydat Prawicy.

Źródło: WirtualnaPolska.pl

 


 

Za: Prawica Rzeczypospolitej -- [Org. tytuł: « Wywiad Marka Jurka dla PAP»]
Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=22947 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]