Komunikat Prokuratury Generalnej: w Smoleńsku mgła to rzecz naturalna

Prokuratura Generalna, zamiast zajmować się wieloma konkretnymi problemami związanymi z katastrofą smoleńską i odpowiadać społeczeństwu na tysiące pytań – odpowiadać w programach telewizyjnych i radiowych, regularnie, codziennie, w porze największej oglądalności, z możliwością zadawania pytań przez każdego obywatela łaczącego się drogą telefoniczną bądź internetowową – odzywa się sporadycznie i najczęściej bez większego sensu. Tym razem zajęła stanowisko wobec zjawiska wystąpienia mgły w feralny dzień 10 kwietnia w Smoleńsku, opierając się na opinii „biegłego klimatologa”, który zaświadczył, że mgła to rzecz normalna w tamtym rejonie. Czy kilmatolog opierał się na danych archiwalnych tego miejsca, czy też tylko rozważał teoretycznie ukształtowania terenu – nie wiadomo. Poświadczono jednakże, że mgła wystąpiła i że „otoczenie lotniska Siewiernyj w Smoleńsku posiada cechy sprzyjające tworzeniu się mgieł”. Nie zaznaczono czy chodzi tylko o sprzyjające cechy tworzenia się czy też utrzymywania się mgieł – bo to ważne rozróżnienie, wszak metody sztucznego tworzenia mgły znajdują się w arsenale każdej szanującej się armii.
Oto komunikat, mówiący również o „zabezpieczeniu przez prokuraturę telefonów komórkowych należących od ofiar katastrofy”. To, że najważniejsze z tych telefonów do tej pory nie odnalazły się, albo że dostarczone zostały stronie polskiej po długiej zwłoce, kiedy to odpowiednie służby mogły dowolnie skopiować sobie zawartość pamięci, Prokuratura również nie wspomina. Treść Komunikatu poniżej.

Prokuratura Generalna informuje, że Wojskowa Prokuratura Okręgowa w Warszawie prowadząca śledztwo w sprawie katastrofy smoleńskiej uzyskała opinię biegłego klimatologa, z której wynika, że otoczenie lotniska Siewiernyj w Smoleńsku posiada cechy sprzyjające tworzeniu się mgieł, a wpływa na to przede wszystkim urozmaicona powierzchnia terenu, duże uwilgotnienie, jak i układ dolin i obniżeń. W ocenie biegłego warunki meteorologiczne w Smoleńsku w godzinach porannych dnia 10 kwietnia br. charakteryzowały się bardzo gęstą mgłą, ograniczająca widzialność poziomą do 400-600 m oraz niską podstawą chmur warstwowych, wynoszącą około 100 m. Te cechy sprawiły, że warunki pogodowe były bardzo niesprzyjające dla bezpiecznego ruchu lotniczego.

Nadto, w związku z pojawiającymi się w mediach informacjami dotyczącymi niezabezpieczenia przez prokuraturę wszystkich telefonów komórkowych należących do ofiar katastrofy, Prokuratura Generalna informuje, że obecni na miejscu katastrofy w Smoleńsku prokuratorzy uzyskali i zabezpieczyli 122 nośniki danych, a mianowicie telefony komórkowe, aparaty fotograficzne i laptopy należące do ofiar katastrofy. Prokuratura przedmioty te przekazała biegłym do badań. Jak ustalono część telefonów komórkowych ofiar katastrofy strona rosyjska przekazała rodzinom podczas identyfikacji ciał, albowiem ujawniono je w odzieży ofiar, stąd telefony te nie zostały zabezpieczone przez polskich prokuratorów na miejscu katastrofy. Wojskowa Prokuratura Okręgowa w Warszawie uzyskała już od rodzin ofiar 2 takie telefony komórkowe  i również przekazała je do badań.

Mateusz Martyniuk
Rzecznik Prasowy
Prokuratury Generalnej

Za: Prokuratura Generalna | http://www.pk.gov.pl/index.php?0,0,157

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content