Jak wygrać w toto-lotka? – Janusz Korwin-Mikke

Jak wygrać w totka jakieś głupie 10 milionów – to wie każdy. Ja o tym, jak wygrać parę miliardów…

Toto-lotek to monopol państwowy – więc jasne, że da się na tym wyjeść trochę konfitur. Metoda tradycyjna, PRL-owska, to poobsadzać setkę krewnych-i-znajomych na dobrze płatnych posadach. Mamy jednak już III RP i XXI wiek – więc trzeba nowocześnie. Europa – a nawet Ameryka!

By zapobiec PRL-owskim szwindelkom postanowiono do zarządzania tym monopolem powołać firmę prywatną. I bardzo słusznie. Tyle, że „zapomniano” o jednym drobiazgu: ogłosić licytację, a choćby i przetarg na tę obsługę.

Obsługą Totka zajęła się amerykańska GTech. Dlaczego ona? Hmmmm… Po to, by otrzymać ten kontrakt, zapłaciła niejakiemu Józefowi Blassdowi, ongiś polskiemu obywatelowi, $20 mln. Za doradztwo. I p. Blass tak dobrze doradzał, że firmie Gtech to „przyznano”.

Przypominam, że według „grupy trzymającej władzę” właściwa łapówka to $17 milionów. Wiemy to z afery Michnik-Rywin. Z czego wynikałoby – mogę się mylić – że p. Blass zarobił na czysto $3 mln.

Ile zarobił na tym GTech?

Cóż – wedle prasy są to sumy rzędu $300 milionów. I tak od 2001 roku.

Obecnie „Rząd” wszczął „rozmowy” w tej sprawie z kilkoma innymi firmami. I, proszę sobie wyobrazić, GTech natychmiast zaproponował dalsze zajmowanie się Totkiem za… ćwierć tej sumy!
To ile pieniędzy wyciekło?

GTech nie ma obowiązku wiedzieć, jak się takie sprawy załatwia. Ja nie obwiniam ani GTech, ani p. Józefa Blassa (co nie oznacza, że nie powinien się tym zająć prokurator – tyle, że to już chyba przedawnione…). Ja obwiniam brak licytacji.

Twierdzę, że jeśli państwo cokolwiek sprzedaje, kupuje lub dzierżawi – i nie ogłosi LICYTACJI – to prezydent powinien automatycznie kierować sprawę pod Trybunał Stanu…

Przypominam, że Senat i Sejm przyjęły ustawę, że wszystkie operacje związane z EURO 2012 będą przeprowadzane BEZ przetargu.

Wiecie Państwo jak ONI się na TYM nakradną?

Janusz Korwin-Mikke

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content