Czy rosyjscy kontrolerzy lotów byli pijani?

Aktualizacja: 2010-06-11 10:20 am

Problem alkoholu w Rosji jest znaczący. Rosjanie piją zdecydowanie za dużo alkoholu – jest to w ich przypadku choroba narodowa. W kraju, którego obywatele spożywają nadmierne jego ilości przekłada się to na duże spożycie w miejscu pracy – szczególnie dotknięta jest tym robotnicza część społeczeństwa: pracownicy fizyczni, kolejarze, urzędnicy niższego szczebla administracji publicznej, wojskowi , itp. W tego rodzaju branżach jest mała kontrola zwierzchników, przymykanie oka na zjawisko, którego rzekomo nie da się wyplenić, a także pogląd, że dobry pracownik lubi wypić. Zjawisko iście patologiczne. Polska także ma w tej materii niemałe osiągnięcia.

Przyjrzymy się wieży kontroli lotów Smoleńsk-Siewiernyj: jest to zwykły barak, chyba już go widzieliście na zdjęciach. Idealne miejsce by się napić gorzkiej żołądkowej – pewnie jest tam dość nudno, a sama obsługa naziemna nie należy do elity wsparcia naziemnego lotniska (to moje podejrzenia)

Nie wiem czy Rosjanie byli niedysponowani. Nie wiem czy upili się tego dnia, czy nie wytrzeźwieli jeszcze z poprzedniego. To jest niestety prawdopodobne. Domysły mec. Rogalskiego (pełnomocnika rodzin ofiar) mogą iść w dobrym kierunku. Jeżeli upojenie alkoholowe nie pozwoliło kontrolerom na prowadzenie rzetelnej rozmowy z wieżą, jest to wątek w śledztwie o charakterze priorytetowym. Wypadków pod wpływem alkoholu jest cała masa – wystarczy spojrzeć na statystyki drogowe. Wprawdzie tam chodzi o kierujących, ale na lotnisku współdziałanie służb ma duże znaczenie – inaczej kontrolerzy byliby zbędni.

Bardzo nie martwi, że wątek ten nie jest podnoszony przez media tak mocno, jak upadlanie pilotów, którzy mieli kozaczyć. Bez dwóch zdań – pijany kontroler lotu to potencjalny zabójca. Na tym powinny się teraz skoncentrować polskie media.

Ale odzew słyszę mizerny. Natomiast agentura komentująca na portalach internetowych już “przykrywa” sprawę – a co wam się nie zdarzyło wypić szampana w pracy? Zdarzyło się. Ale lampka szampana na urodzinach szefa, to nie sterowanie najważniejszą delegacją jednego z krajów sąsiadujących.

tu154.eu

Za: Katastrofa pod Smoleńskiem. Co dalej? -- [Org. tytuł: « Rosyjscy kontrolerzy lotów byli pijani?»]
Tags:

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=22826 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]